KaynaklarEnocta Blog

Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü

Hiç şüphe yok ki, yönetici geliştirme ve liderlik eğitim programları, eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yere sahiptir. Üstelik kurumsal eğitim sektöründe, en hızlı büyüyen ve gelişen alanlardan birisidir.

Geleceğin yöneticilerini ve liderlerini yetiştirme faaliyetlerine yapılan yatırım, günümüzün hızlı ve değişken iş koşullarında eskisine göre çok daha önemli ve gerekli olarak kabul edilmektedir. Bu nedenledir ki, eğitim programları sürekli gelişmekte, farklılaşmakta ve içerik olarak zenginleşmektedir.

Peki bu programları başarılı yapan etmenler nelerdir? Ve bu başarıda e-öğrenmenin yadsınamaz önemi ve gerekliliği nedir?

Başarı İçin Olmazsa Olmazlar

Bir yönetici geliştirme ve liderlik programının başarısının olmazsa olmaz koşulları kısaca şunlardır diyebiliriz;

 • Üst yönetimin sınırsız desteği,
 • Sürekli yeni liderler yetiştirecek entegre bir yetenek yönetimi,
 • Eğitim ve gelişim araçlarının sürekli ve entegre olarak sunulması,
 • Şirket bünyesinde, her kademe yönetici için uygun programların sunulması,
 • Şirket stratejileri ile paralel içerik ve
 • Net bir yetkinlik ve davranış göstergeleri çerçevesi bulunması.

E-öğrenmenin Rolü

Yukarıda da ifade edildiği gibi, başarılı bir yönetici geliştirme ve liderlik programının olmazsa olmazlarından birisi, sürekli eğitim ve gelişim için uygun bir ortam sağlaması ve bu amaçla doğru içeriklerin sürekli sunulmasıdır. E-öğrenmenin rolü de işte tam bu noktada başlamaktadır.

Hiçbir başarılı eğitim programı, sadece sınıf eğitimi aktivitelerinden oluşmamaktadır. Programlar, sınıf eğitimlerine ek olarak gelişime ve öğrenmeye yardımcı ödevler ve görevler içermelidir. Ayrıca programlar, geleceğin liderlerine, 360 derece değerlendirme, dünyadaki başarılı meslektaşlarla ve uzmanlarla görüşme, çok sayıda vak’a çalışması, çok geniş kapsamlı e-öğrenme içerikleri, çok farklı medyada ek içerikler, okuma materyalleri, video içerikleri vb. sunmalıdır. Ancak bu sayede, geleceğin liderlerine ve yöneticilerine, tam bir öğrenme ve gelişim deneyimi sunulabilmektedir.

Öğrenmeye Mobil Erişimin Önemi

Yukarıda da ifade edildiği gibi, başarılı bir yönetici geliştirme ve liderlik programının sürekli eğitim ve gelişim için araçlar ve imkanlar sunması çok önemlidir. Özellikle zamanı sınırlı olan yöneticilerin, her an, her yerden en kaliteli, en doğru ve en yeni içeriğe erişmeleri programın etkinliğini ve verimliliğini artıracaktır. Bu nedenledir ki, program kapsamında sunulan içeriklerin cep telefonları, akıllı telefonlar (BlackBerry, iPhone vb.), netbook’lar, notebook’lar ve iPad benzeri tüm mobil cihazlardan erişilebilir olması programın başarısı için gereklidir.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, mobil erişim ile sunulan öğrenme içeriklerine yöneticilerin daha çok ilgi gösterdiğini ve içeriklere erişim motivasyonlarının arttığını net olarak görmekteyiz. Yöneticiler, istedikleri yerden ve istedikleri mobil cihazla içeriklere erişme imkanına sahip olduklarında, içeriklere daha çok erişecekler, daha çok bilgi edinecekler, içeriklerde daha çok ve daha sık zaman geçireceklerdir.

Program kapsamında yöneticilerin mobil erişim istedikleri en popüler içerikler şunlardır;

 • Kitap özetleri,
 • Makale, araştırma, uygulama vb. bilgi dokümanları,
 • Online kitaplar ve e-book’lar,
 • Mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmış online içerikler,
 • Ses dosyaları ve
 • Video içerikler.

Enocta ve SkillSoft Tarafından Sunulan Çözümler

Enocta, dünyanın önde gelen firmaları SkillSoft ve Books24x7 ile, mükemmel yöneticiler için, dünyanın en iyi içeriklerini bir araya getirmekte ve sunmaktadır. Sunulan içerikler, istenirse online veya istenirse bilgisayar veya mobil cihazlara yüklenerek izlenmektedir. Sunulan içeriklerin önemli bir kısmı cep telefonları ve diğer mobil cihazlar üzerinden takip edilebilmektedir. Peki bu içerikler nelerdir?

ExecSummaries:

 • Zamanı kısıtlı ve yoğun yöneticiler için önemli kitaplardan kısa ve öz bilgiler,
 • Liderlik, pazarlama, satış, ekonomi, stratejik yönetim, müşteri ilişkileri, insan kaynakları yönetimi, başarı ve kariyer gibi onlarca konu,
 • Her an çıktısını alabileceğiniz, bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan okuyabileceğiniz, iş dünyasında en çok satan kitapların 8 sayfalık özetleri ve
 • Söz konusu kitaplara ait ortalama 20 dakika süreli ses kayıtları.

ExecBlueprints:

 • Kritik öneme sahip, stratejik konularda adım atmadan önce önemli bir bilgi kaynağı ve tecrübe paylaşımı,
 • Uygulama(benchmark) yazıları,
 • ‘Executives from Fortune 1000’ listesinde yer alan, en iyi kurum yöneticilerinden, tedarikçilerden ve konunun uzmanlarından, farklı projelerle ilgili uygulama tecrübelerinin anlatıldığı yazılar ve
 • Söz konusu tecrübelere ait ses kayıtları.

BusinessPro:

 • İş dünyasında takip edilen, 6.000’den fazla kitabın tüm içerikleri,
 • Detaylı arama ile iş dünyasında merak edilen hemen hemen tüm konularla ilgili pratik bilgilere ve uygulama tecrübesine erişim.

Leadership Development Channel:

 • Yönetim, liderlik, değişim, inovasyon, iletişim, pazarlama, satış, strateji, ve liderlik gelişimi ile ilgili diğer tecrübe, bilgi ve tavsiyelerin aktarıldığı yaklaşık 1.500’den fazla video içeriği,
 • Dünyanın önde gelen firmaların CEO’larından video içerikler,
 • Konusunda uzman kişilerle, yılda 10 adet canlı webinar (internet üzerinde seminer) ve
 • Dünyada en çok izlenen 100 videoda Türkçe alt yazı.

SkillSoft Online Kursları:

 • SkillSoft’un ödüllü binlerce online kursları,
 • Çok sayıda simülasyon ve vak’a ile zenginleştirilmiş özel bir öğrenme deneyimi,
 • Dünyanın en kaliteli ve en güncel yönetim bilgilerine erişim ve
 • Dünyada en çok tercih edilen 27 adet eğitimin Türkçe versiyonları.
Yönetici Geliştirme ve Liderlik Eğitim Programlarında E-Öğrenmenin Rolü
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?