KaynaklarEnocta Blog

Enocta’da Ürün Yönetimi ve Teknoloji

Enocta tarihinin organizasyon ve yönetim anlamında en büyük değişimlerinden birini 2015 Mayıs ayından bu yana kesintisiz olarak yaşamakta. Bu değişim sürecinde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşmak ve kısaca hedeflerimizi ve e-öğrenmeye bakışımızı anlatmak istedim.

Genel Müdürümüz Tijen Armağan’ın şirkete gelmesinden sonra kurumsal değişime hız veren Enocta’da, Şubat 2015 itibariyle Ürün ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcılığı’nı kabul ettim ve Türkiye’nin lider e-öğrenme firmasındaki ve sektördeki gelişim potansiyeli doğrultusunda ülkemizin enerjisine katkıda bulunmaya başladım. Daha önce bulunduğum görevler için Linkedin profilime göz atabilirsiniz.

Global şirketlerdeki ürün yönetimi deneyimlerimizi e-öğrenme sektörüne ve şirketimize aktarabilmek için kendi içimizde de minik bir yapılanmaya gittik. Şirket çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasını bünyesinde bulunduran Ürün ve Teknoloji grubu altı ayrı bölümden oluşuyor. Yazılım ve Katalog Ürün Yönetimleri , Yazılım Geliştirme ve AR-GE, Bilgi Teknolojileri, Katalog Ürün Geliştirme ve Özel İçerik Geliştirme. Bu altı birimle Enocta’nın en kritik fonksiyonlarını sürdürüyoruz.

Sadece, standart bir e-öğrenme şirketinde olması gereken LMS (Eğitim Yönetim Sistemi) ya da içerikler konusunda hizmet vermek artık gelişen dünyamızda yeterli değil. Biz bu yeni yapılanmayla işe yeni başlayan genç kuşağın ihtiyaç ve gelişimlerine uygun katalog içeriklerini tespit etmeyi ve geliştirmeyi; ayrıca firmaların özel içerik ihtiyaçlarına, sadece standart teknikler ile ürün ve hizmet geliştirmek yerine oyun, sosyal eklentiler, video, 3D, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi teknolojileri kullanarak farklı ürünler sunmayı amaçlıyoruz.

Tabi bu araştırmaları yaparken, yeni iş ve ürün geliştirme vizyonumuz çerçevesinde iş ortaklıkları ve stratejik paydaşlar bu süreç içerisinde çok büyük önem arz ediyor. Yeni dünyada tüm fikirleri, ürünleri ve hizmetleri tek bir firmanın geliştirmesi gerek finansman ve insan kaynağı kullanımı açısından, gerekse strateji ve gelişim açısından doğru bir yaklaşım değildir. Bu bağlamda biz de Enocta Ürün ve Teknoloji grubu olarak birçok farklı iş ortağımızla, hatta pazarda bazı alanlarda rakip durumunda olduğumuz firmalarla ürün ve hizmet geliştirme ya da dış kaynak kullanımı konusunda stratejik anlaşmalar yapıyoruz. Ankara’da yazılım geliştirme ekibimizin bulunduğu ve parçası olmaktan büyük gurur duyduğumuz ODTÜ Teknokent’le, ayrıca Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki diğer e-eğitim, oyun, içerik geliştirme ve teknoloji firmalarıyla omuz omuza, birlikte kazanmak için çalışıyoruz. Pixedus, Pixofun, Sebit ve Simlab bu firmalardan sadece bazıları.

2015-2017 arasında ana odak noktalarımızdan biri olarak belirlediğimiz AR-GE vizyonumuz sayesinde yüzde 100 yerli yazılımlarımız EEP (Enocta Eğitim Platformu), EAEP (Enocta Akademik Eğitim Platformu), Oyunlaştırma, sosyal modüllerimiz ve E-Pratik gibi ürün ve hizmetlerimizin tamamının ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü faz geliştirmelerini SCRUM yazılım geliştirme süreci kullanarak ilerletiyoruz. Bunun yanı sıra mobil platformlarda Android, IOS ve diğer altyapılar için uygulamalarımızı yeniliyor ve her geçen gün özellik setlerini arttırıyoruz.

Kullanıcılarımıza modern ve geliştirilmiş EEP arayüzümüzü sunmak konusunda ise çalışmalarımız aşamalı bir şekilde devam ediyor. Tüm bunlara ek olarak yeni gelen teknoloji ve cihazlar üzerinde de, ürüne dönüşsün ya da dönüşmesin, hem kendimizi geliştirmek hem de cihazları tanımak için bazı geliştirmeleri deniyoruz. Bunlara en güzel örnek olarak, Apple IWatch üzerinde geliştirdiğimiz, kullanıcının takvimi ile eş zamanlı çalışan Enocta Eğitim hatırlatma uygulamasını verebilirim.

Değişim, şirketler için sürekli içinde olunması gereken bir süreç. Bugün ABD’de 4 milyar dolar büyüklüğünde bir hacmi olan e-öğrenme sektörü, Türkiye’de ise halen 10 milyon dolar mertebesinde. Amerika’da e-öğrenme tüm eğitim pazarının yüzde 30 ila 40’ı civarına gelmişken bizde bu oran hala firmalarda yüzde 10 civarında. Daha gidecek çok yolumuzun olduğu bu sektörde Enocta olarak ürün çeşitliliğimiz, eğitim platformumuzun yetkinlikleri, yetişmiş insan kaynağımız ve AR-GE bakış açımız sayesinde öncülüğümüzü sektörle paylaşmaya ve değişmeye devam edeceğiz.

Enocta’da Ürün Yönetimi ve Teknoloji
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?