KaynaklarEnocta Blog

Evden Çalışma Stresiyle Baş Etmek

Bazılarımız için, uzaktan çalışmak alışılmış bir durum değil. Bir salgın sebebiyle uzaktan çalışmak zorunda kalmak ise hiç kimse için alışılmış bir durum değil. Çoğumuz ilk defa salgın sebebiyle evden çalışmayı deneyimliyor. Rutinimizdeki böylesine bir değişiklik, hepimiz için stres yarattı.

Evden çalışma stresinin iki tarafı var. Birincisi, lojistik dinamiklerden kaynaklı stres; Çocuklarınız evde, eşiniz de muhtemelen evden çalışıyor ve 7/24 birliktesiniz ya da ailenizden ayrı yaşıyorsunuz ve bu dönemi evde tek geçirmek durumundasınız. İkincisi ise atipik stres; Salgının kendisinden kaynaklı; Hasta olma ihtimali, finansal kaygılar… Bu stres türü, neredeyse dünyadaki herkes için yeni.

Stresin zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde kalıcı etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca, bir aile üyesindeki stres diğerlerine de taşınabiliyor. Stres baş ağrısı, karın ağrısı, uyku bozuklukları, kısa öfkeler ve konsantrasyon zorluğuna neden olabiliyor. Kronik stres ise kaygı, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabiliyor.

Çoğu zaman, stres altında olduğumuzu fark etmeyebiliriz. Bu yüzden proaktif bir şekilde, çalışma ve yaşam şeklimizi uyarlamak, kendimiz ve ailelerimiz için stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Evden çalışma stresini azaltabilecek bazı ipuçları:

Uygun bir çalışma ortamı yaratın

Evinizde rahat bir şekilde çalışabileceğiniz bir alan bulmaya çalışın. Uygun bir aydınlatmaya, ergonomik mobilyalara sahip olduğunuzdan emin olun. Siz çalışırken, ailenin size nasıl yaklaşması gerektiğine dair bir dizi kural belirleyin.

Sınırlarınızı belirleyin

Uzaktan çalışmak her daim çalışmak demek değildir. Kendinizi tüketmemek için iş gününüze bir başlangıç​​ ve bitiş zamanı belirleyin ve buna bağlı kalmaya çalışın.

Sanal molalar verin

Ofiste çalışırken, iş arkadaşlarınızla verdiğiniz molaları sanal ortama taşıyabilir, sosyalleşmeye devam edebilirsiniz. Ekibinizle günlük sanal kahve molaları ve haftalık “happy hour” video konferansları düzenleyebilirsiniz. Eğlence katmak için bu buluşmalara farklı konseptler belirleyebilirsiniz.

Yeni bir kaçış planı yapın

Çoğu insanın kaçmak için düzenli olarak yaptıkları rutinleri vardır. Belki sevdiğiniz bir kafeyi ziyaret ediyordunuz. Şimdi evden hiçbir yere kaçamayacağınız için yeni yöntemler geliştirmelisiniz. Yoga ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Pek çok uygulama ve video sayesinde nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Günde sadece birkaç dakika bile ayırmak büyük bir fark yaratabilir.

Ailesinden uzakta yaşayanlara

Aile üyelerinden uzun süre ayrı kalmak stres yaratabilir. Neyse ki teknoloji, bir araya gelmemizi sağlıyor. Düzenli aralıklarla ailecek video konferans yapın. İletişim halinde olmak, kendinizi daha huzurlu hissetmenize yardımcı olabilir. Toplantıyı düzenli olarak yapmak ise, herkese dört gözle bekleyecek bir şey verir. Daha önce video konferans yapmadıysanız ya da ailenizde yapmayan kişiler varsa Uzaktan Toplantı Araçları ve Kullanımı eğitimimizi izleyebilirsiniz.

Eski zamanlara dönün

Ekranlardan kopmak, eskiler gibi vakit geçirmek için “büyükannem ve büyükbabam ne yapıyorlardı?” diye düşünün. Ekran içermeyen etkinlikler iyi bir tempo değişikliğidir ve tüm aile için eğlenceli olabilir. Aile oyunları oynayabilirsiniz. Çocuklarınızla evde oynayabileceğiniz yaratıcı drama temelli oyunları öğrenmek için Evde Kal Çocukla Kal eğitimimizi izleyebilirsiniz. Eski fotoğraf albümlerine bakarak, o zamanları hatırlayabilir, anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

Hava alın

Manzara değişikliği her zaman iyi gelir. Bahardan yaza geçerken, açık havada yapabileceklerinizi düşünün. Bahar temizliği, bahçe dikimi, araba yıkama, pencere temizleme ve balkon dekore etme hem tüm ailenin katılabileceği hem de yaptıktan sonra iyi hissettirecek aktivitelerdir.

Egzersiz yapın

Formda kalmak için evde yapabileceğiniz birçok aktivite var.  Pek çok ücretsiz uygulama sayesinde de evde spor yapabilirsiniz. Bahçeniz varsa, aile için bir parkur oluşturabilir ve en hızlı şekilde tamamlamak için bir aile yarışması düzenleyebilirsiniz. Atletik değilim derseniz, dans partisine ne dersiniz? :)

Yöneticinizle konuşun

Denge bulma çabalarınız işe yaramıyorsa yöneticinizle konuşun. Tanımladığınız stres faktörlerini yönetebilmenizde etkili bir plan oluşturmak için size destek olabilir, böylece işinizde en iyi performansı gösterebilirsiniz. Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirebileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olabilirler. Ayrıca, işveren tarafından desteklenen kaynaklardan (farklı eğitimler, psikolojik danışmanlık vs.) faydalanmanıza yardımcı olabilirler.

Stresle başa çıkmak oldukça kişisel bir konu. Her birimiz için işe yarayan şey farklı. Bu fikirlerden bazılarını kendi fikirlerinizle birleştirerek dengeyi bulabilirsiniz :)

Evden Çalışma Stresiyle Baş Etmek
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?