KaynaklarEnocta Blog

Sanal Ekipler'e Bağlantıda Kalma İpuçları

“Normal şartlar altında” bile, “mobil” çalışmaya geçiş bir başarı aslında. Evden çalışmaya salgın nedeniyle ilk kez geçtiğimiz ay başlayanlar olarak, sayısız kişisel ve profesyonel öncelikle aynı anda başa çıkmaya çalıştık.

Bununla birlikte, dijital toz çöktükçe, evden çalışmanın iyi yanlarını da görmeye başladık: işe gidip gelme eziyeti ve omuzlarımızın üzerinden bizi kontrol eden kimse yok. Elbette, hepimiz daha rahat bir giyim kodunun da tadını çıkarıyoruz. “Bugün hangi eşofmanımı giysem?” :) Başka bir şey daha fark ettik, yalnızlık.

Ailecek yaşayanlar da yalnız yaşayanlar da ofis ortamının enerjisini ve arkadaşlığını özlüyor. Bu durum iki ucu keskin bir kılıca benziyor. Sosyal yalnızlıkla birlikte, bu belirsiz zamanlarda kariyer kaygısını artırabilecek profesyonel bir izolasyon hissi de yaşıyoruz.

Peki hiç mi güzel haber yok? Yeni bir çağdayız. Ayrı olduğumuz zamanlarda da bağlantı kurmanın basit yollarını bulabiliyoruz ve “amaçlı” iletişim sayesinde, genellikle, daha anlamlı etkileşimler kurabiliyoruz.

Ekiple bağlantı kurmak için nereden başlamalı? İş günümüzdeki doğal temas noktalarımızı hatırlamak ve bunlara odaklanmak faydalı olabilir. İşte birkaç öneri:

Öğlen ne yesek?

Ekibinizden bir ya da birkaç arkadaşınızı sanal bir öğle yemeğine davet edin. Yarım saat çalışmadan birlikte zaman geçirin. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa onları tanıtın veya sadece evden çalışma hikayelerinizi paylaşın ve karşılaştırın. Ekibe yeni biri katıldıysa, bu arayı ısıtmanın iyi bir yolu olabilir :)

Kahve molası?

Gerçek kahve molasının yokluğunda, uzaktan çalışan ekipler mola süreleri için özel sohbet kanallarına yöneliyor. Genelde izolasyonla alakalı sohbetler yapılsa da, bu kanallarda beyin fırtınası sonucu yeni fikirler de ortaya çıkabiliyor. Kahvenizi ya da çayınızı alın ve ekibinizle bu kanallarda buluşun. Bu buluşma, bir sonraki işinize geçmeden önce enerjinizi toplamak için hoş bir fırsat olabilir. Farklı toplantı araçlarını incelemek için Uzaktan Toplantı Araçları ve Kullanımı eğitimimizi izleyebilirsiniz.

Naber “buddy”?

Bir projede için başka bir ekip üyesiyle birlikte çalışmanız istendiyse, iş arkadaşınızı tanıma fırsatını kucaklayın. Resmi olmayan bu tarz mentorluklar, gerçek arkadaşlık potansiyeli barındırabilir :)

Kendi sosyal ritmini bulmuş bir ekipteyseniz, sizin önerilerinizi yorum kısmına bekliyoruz :)

Sağlıkla kalın, bağlantıda kalın.

Sanal Ekipler'e Bağlantıda Kalma İpuçları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?