KaynaklarEnocta Blog

Başarılı Liderlerin 4 Ortak Özelliği

Bir lideri şirketinin ve ekibinin başarısına yol açan, bir lideri tutumlarıyla sıradan bir insandan ayıran aşağıdaki 4 liderlik özelliği, havayolu şirketlerinden otellere, başarılı startup girişimlerine, telefon operatörlerinden, bankalara kadar farklı alanlardaki sektör lideri iş adamlarında ortak olarak öne çıkan özellikler olduğunu söyleyebiliriz. İşte şirketleri başarıya götüren o 4 liderlik mantrası.

1. Korkunun ekibinizi kısıtlamasına izin vermeyin.

“İş yaşamında kesin olan bir şey vardır. Siz ve çevrenizdeki herkes hata yapar.”

Birçok şirket bunu fark etmez. Şirketlerin iz bırakamamalarının en büyük sebebi korkudur. Her gün birçok insanı çevreleyen korku nedir? Hata yapma korkusu. Hata yapmayı başarının bir adımı olarak görmeye başladığınızda, şirketiniz büyük bir hızla büyümeye başlayacaktır.

İnsanlar hata yaptıklarında bunu onlara söylemenize gerek yoktur veya bu konuda üstlerine gelmenize. Çünkü çoğu zaman insanlar bunun farkındalardır. Eğer bu kişi çözüm üretmiyorsa, onu hemen işten çıkarmayın. Bu kişiyi nasıl güçlendireceğinize veya onlar için şirkette başka uygun bir iş olup olmadığına bakın. Çoğu durumda her bir birey için bir şey bulursunuz. Bu tutum sizin korkular içinden çıkan hata yapıp bunları düzelten bir aileye dönüşmenize olanak sağlar. Çoğu başarının altında insanların kendilerini kandırmadan doğrunun bilincine ulaşması yatmaktadır. Ve bu samimiyeti elde etmek için insana değer vermelisiniz.

2. Odanızdan çıkın, insanlarla konuşun ve arkadaş olun.

İyi bir lider masanın arkasına sıkışıp kalmaz. Lider olarak insanlar için ofiste olmalısınız. Sürekli seyahat ediyor gibi görünebilirsiniz ancak insanlarla iletişim halinde olmak sorular, endişeler ya da yeni fikirler hakkında notlar almanızı sağlar. Tabiki bunun için insanların fikirlerine açık olmanızı gerektirir.

İyi ekip ancak ortak bir destekle ilerleyip gelişebilir; bütün gün masaları başında yalnız başına çalışan bireyler değil.

Bir lider arkadaş canlısı olarak insanların fikirlerini rahatça söyleyebilmelerini teşvik eder ve böylece zorluklarla başa çıkmak için yeni bakış açıları elde eder.

3. Ellerinizi kirletin.

Hiç kimse ellerini nasıl kirleteceğini ve kişisel olarak nasıl yenileneceğini bilmeyen bir lidere saygı duymaz. İşin hilesi çalışanlarınızı güçledirmek ve onların takip edebileceği bir örnek olmak arasındaki dengeyi kurmakta.

Lider olarak şirketin gelişmesi için başı çekmesi gerektiğini bilmelisiniz. Ekibinizin sizi sahada görmeye ihtiyaç duyduğunda, sahaya gitmeli ve çalışmalısınız. Bir lider şirket ne zaman ihtiyaç duyarsa, o zaman ellerini kirletmeyi ve yetkinliklerini kanıtlamayı bilmeli.

4. İyi bir dinleyici olun.

Bir lider olarak, gerçekten iyi bir dinleyici olmalısınız. Kendi fikirlerinizi bilmelisiniz; ancak, biraz tartışmadan kendi fikirleriniz empoze etmenin hiçbir mantığı yok. İyi fikirler ve tavsiyeler kimsenin tekelinde değildir.

İyi bir lideri dikkatle incelediğinizde beden dili ve konuşma şeklinde her zaman gülümseyen, merakla dinleyen, tıpkı zeki bir arkadaş gibi fikirlerinizle ilgili olduğunu görürsünüz. Bu davranış biçimi, gerçekten insanlarla ve onların fikirleriyle ilgilendiğinizi fikir ve tavsiyelere açık olarak kendinizi geliştirdiğinizi ve yapılan paylaşıma saygı duyduğunuzu insanlara göstermenizi sağlar. Bu davranış sayesinde çalışanlar, müşteriler ve şirketinizde bir paydaş olarak hisseden ve değer veren herkes size fikirlerini anlatmanın mutluluğunu hissedecektir. Her liderin mutlaka gayret etmesi gereken harika bir özelliktir dinlemek.

Başarılı Liderlerin 4 Ortak Özelliği
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?