KaynaklarEnocta Blog

Mükemmel Liderler İç Benleriyle İletişim Halindedir

Geçtiğimiz günlerde "Liderlik Ruhu” isminde Deepak'ın girişimci, lider ve iş adamı tanımlarındaki bilinen kavramları, paralel antik ruhani gelenekler ile ifade ettiği mükemmel liderlik tanımlarını keşfettim ve çok şaşırdım.

Birkaç yazı dizisiyle de, buradaki liderlik anlatımlarını, görüşlerini paylaşmayı planladım. Kendinizi yönetici, belki de meditasyon yapan biri olarak tanımlıyor olabilirsiniz. (belki de ikisi birden) Mükemmel liderliğin, yaşamı derinden dinlenilen ve özelliklerinin evrensel olduğu gerçeğini görebilirsiniz.

1 - Mükemmel liderler en iç benleriyle iletişim halindedir.

Deepak bunu, Hinduizm’den alıntı yaparak, “Brahma Rahibi” olarak tanımlıyor. Brahma rahibi bütün insanların içindeki sonsuz yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkarır.

En içi benliğiniz muğlaklık ve belirsizlik ile iyi anlaşır; paradoks ve zıtlıkla da öyle. Bu prensiplerin yokluğunda yaratıcılık olmaz.  

Bu yüzden, gerçek anlamda üretici ve yaratıcı olmak istiyorsak, hayatlarımızdaki kesinlikten kurtulmamız gerekir.

Gregory Berns Iconoclast adlı kitabında bu fikri analiz ediyor. Vizyona dayanan yeni görüşler elde etmenin nörolojik sürecini açıklıyor ve yaratıcı süreci başlatmak için fiziksel çevredeki değişikliği kucaklamanız gerektiğini savunuyor. Dahası, beynin muğlak bilgiyi işleyen bölümü amigdalaya dikkat çekerek, korkunun fizyolojisini tartışıyor. “Korku cevabını inşa etmeye çalışmak yerine, amigdalayı harekete geçirme eğilimi olan olayı incelemek daha akıllıca bir yaklaşım olacaktır” diyor.

Ortak dürtüleri tanımladığınızda, negatif duygusal etkileri sınırlamak için “bilişsel yeniden değerlendirme” stratejisini deneyebilirsiniz. Örneğin, bir çalışana negatif geri bildirim yapmak durumunda kaldığında bir yönetici, bilinmeyen ve muhtemelen negatif olacak tepkiden korkabilir. Bu yönetici, bu görevi, bir angarya olarak görmek yerine çalışanın kendini geliştirmesi için bir fırsat olarak değerlendirirse, gerginliğini azaltır ve daha iyi bir sonuç elde eder.

2 - Mükemmel liderler “Mevcudiyet benliktir” anlayışındadır.

Hayatınızdaki en önemli şey şu anda olmaktadır. Hayatınız, işiniz ya da başka herhangi bir şey için için “şimdi”ye odaklanmalısınız – tam olarak bu ana. Bu yüzden, hayal ettiğiniz ya da umduğunuz en iyi gelecek aslında meydana geldiğinde, ortaya çıktığında bu gerçekliğin farkında olur ve gerçek anlamda deneyimlersiniz.

Pişmanlık ve kaygı şimdiki zamanın hareket noktalarıdır. Asıl başarının anahtarı olan aksiyonu alırken, dikkatimizi dağıtır. Stanford Graduate School of Business’da, genelde bunaltıcı hissettiğiniz, gerçek tutkunuzu bulma süreci hakkında konuşan Oprah, bu süreci seçim yapabileceğiniz adımlara bölmenizi tavsiye ediyor.

“Bir sonraki doğru hareket ne?” — Oprah Winfrey

Oprah’ın “Bir sonraki doğru hareket ne?” sözü, iş hayatınızda atmanız gereken bir sonraki adımı tanımlıyor. Bu mottoyu sürekli aklınızda tutarak, hedefinizi gerçekleştirirken daha fazla üreticilik sağlayabilir, aynı zamanda bu süreçten en büyük zevki alırsınız.

Diğer mükemmel Liderlik özellikleri:

  1. Mükemmel liderler hikaye anlatır ve en iyi hikayeler aşk hikayeleridir.
  2. Mükemmel liderler kendilerine eleştirel sorular sormak için uygun zamanı bekler.
  3. Mükemmel liderler eleştiri ve dalkavukluğa duyarlıdır.
  4. Mükemmel liderler hiçkimsenin astı ya da üstü değildir.
  5. Mükemmel liderler diğerlerine karşı duyarlı ve duygusal olarak açıktır.
Mükemmel Liderler İç Benleriyle İletişim Halindedir
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?