KaynaklarEnocta Blog

Sosyal Öğrenmenin Sekiz Koşulu

Sosyal öğrenme, eğitim departmanlarının ilgi alanları içinde olmasına rağmen oldukça az sayıda kurum sosyal öğrenmeyi hayata geçirmeyi başarmıştır. Bu yazıda sizlere başarılı bir sosyal öğrenme programı oluşturmaya yönelik temel gereksinimleri aktarmayı amaçlıyoruz.

1. Sosyal öğrenmenin üç temel taşı

Sosyal öğrenme; bir teknoloji platformudur, canlı bir topluluk ve içeriklerden oluşur. Bu platform; çalışanların günlük iş akışında rahatça ulaşabildiği, etkileşimlerin yer aldığı bir alandır. Canlı bir topluluk oluşturabilmek için ise ilk şart; platformun ilginç ve etkin içeriklere sahip olmasıdır. Çalışanların platformu ziyaret ederek ilk yorumlarını yazmaları bu içeriklerin çekim gücüne bağlıdır. İçerikler birer mıknatıs görevi görür ve zaman içinde bir bakarsınız ki günden güne büyüyen, tartışmaya dalmış bir topluluğunuz var!

Önemli olan, işe doğru içeriklerin seçimiyle başlamaktır. Bu içerikler yalnızca ilginç olmamalı, aynı zamanda işe değer katan bilgileri de barındırmalı. Eğitim departmanlarının bu alandaki en önemli sorumluluğu, tartışmaların temelini oluşturacak bilgi ve öğrenme içeriğinin sağlanmasıdır. Bu nedenle sosyal öğrenme programınızın elinizde mevcut olan öğrenme içeriği çevresinde oluşturulması büyük önem taşımakta.

2. Sosyal öğrenme girişiminizi iş hedeflerine odaklanmayı sağlayacak mesleki ve teknik içeriklerle başlatın.

Pek çok eğitim uzmanı yüzlerce kaynaktan oluşan içerik koleksiyonlarını yönetiyor, ancak zamanla bu içerik fazlalığı bir probleme dönüşmekte. Bu nedenle, kullanıcı işle ilgili bir problemini çözmeye yönelik belirli bir bilgiyi aradığında o bilgiye ulaşması zor olmakta.

Topluluğunuzda bunu gerçekleştirmenin birden fazla yolu var: Eğer sosyal platformunuz bazı kaynakların tavsiye edilmesine ya da “beğenilmesine” olanak sağlıyorsa; platformun bu özelliği çalışanları ihtiyaçlarını karşılayacak içeriğe yönlendirmekte işe yarayabilir. Eğer bu platform, kullanıcıların bir kitap ya da eğitim içeriği üzerinde yorumda bulunmalarına olanak tanıyorsa; bu durum, kaynakta bulunan güvenilir bilginin üzerine bir katman da özgün iş bilgisi ekleyerek bilgiyi zenginleştirir. Örneğin, ağ iletişimi üzerine bir kitap, platformunuzu kurumsal ağlarınızın özellikleri hakkında bilgilerle donatılabilir.

Topluluğun bir üyesi, mesleki kariyerinde ona yardımcı olmuş bir eğitim ya da gelişim programını önerdiğinde, ilginin o programa odaklanması mümkündür. Bu, sosyal platformların bireysel öğrenmeyi nasıl artırabileceğine iyi bir örnek teşkil ediyor.

3. Sosyal öğrenmeyi karma öğrenme stratejinizin bir parçası haline getirin.

Uzun bir süredir geleneksel eğitmen-odaklı öğrenme uygulamaları, artık e-öğrenmeyle harmanlanıyor. Her iki yöntemin de kendine özgü yararları olduğu gibi; birbirini destekleyecek şekilde kullanıldığında, ikisinin de değerinin arttığı bir gerçek. Sosyal öğrenme ile bu yöntemleri daha kalıcı, ilgi çekici ve iyi sonuç veren bir hale getirmek için kullanabileceğimiz bir araca daha sahip oluyoruz.

Sosyal öğrenmenin kurumsal öğrenme programını destekleme yollarından biri de formal öğrenme uygulaması tamamlandıktan sonra bilgi aktarımını ve gözlenebilir davranış değişikliğini desteklemek olabilir. Çünkü biliyoruz ki, en değerli eğitim; iş yerinde uygulamaya geçen ve iş sonuçlarında iyileşmeye katkıda bulunan eğitimdir.

4. Şirket bünyesindeki uzmanları keşfedin.

Sosyal öğrenmenin en önemli değerlerinden biri de şirket içindeki uzmanları tespit etmenizi sağlamasıdır. İş yoğunluğunun yaşandığı kalabalık şirketlerde ya da dağınık organizasyonlarda kimin hangi konuda bilgi sahibi olduğunu bilemiyoruz. Belirli bir konuda derin bilgi sahibi bir kişi yanı başımızda oturuyor olsa bile, bir problemle karşılaşıldığında o kişiye ulaşmak zor olabiliyor. Informal bilgi aktarımı da gittikçe zorlaşıyor. Tam bu noktada, sosyal öğrenme platformu; çalışanların bir araya gelip bilgi değiş tokuşunda bulundukları yer olarak imdada yetişmekte. Sosyal öğrenme bu şekilde, ister başka bir lokasyonda isterse yakınımızda olsun, iş yerindeki uzmanları ortaya çıkararak, verimliliğin artmasına destek olur.

5. Uzmanları keşfetmeyi hafife almayın.

Bilgiyi yakalayıp gerektiğinde kolaylıkla sunacak şekilde doğru kurgulanmış bir sosyal öğrenme platformunun; uzmanların kendilerini tanıtmaları, katılımcıların onları ve uzmanlıklarını tanımaları ve uzmanları öğrenme kaynağı olarak tanıyan bir arama özelliğine sahip olması gerekmektedir.

Kullanıcı profili, unvandan anlaşılamayan ilgi alanları ve becerileri içerdiği için kişiyi daha kapsamlı bir biçimde tanımlama fırsatı verir. Ayrıca kişisel ilgi alanlarını içeren profiller birbirini tanımayan çalışanların arasında daha yakın bir bağ kurulmasına da vesile olabilir. Tabii ki, kişinin kendi hazırladığı profilin ötesinde, uzmanlığını diğerlerine tanıtabilmesi de gerekmektedir.

6. Tüm kuşakları kucaklayın.

İş gücünün tamamını etkileyebilmek için sosyal öğrenme araçlarınızın tüm kuşaklara hitap etmesi gerekir. Her kesimi etkileyebilmenin anahtarı da kullanım kolaylığıdır. Size önerimiz, projenin bir parçası olarak sistemin faydaları hakkında konuşacak ve ağ içi sosyal sistemleri kullanmak konusunda kendini rahat hissetmeyen eski kuşak çalışanlara bireysel rehberlik yapacak genç çalışanlardan oluşan bir ekip kurmanız yönündedir.

7. Örtülü bilgiyi kayda alın.

Anahtar konumlarda çalışan kişilerin emekli olmalarıyla zihinlerindeki onlarca senelik kurumsal bilginin kaybı da söz konusudur. İş akışına dahil olabilen sosyal öğrenme, örtülü bilginin kayda alınmasında stratejik bir araç olarak öne çıkabilir.

8. Basit ve güvenli kılın.

Sosyal öğrenme girişiminiz açıkça görülebilir değerler sunmalı, kolaylıkla erişilebilir ve çalışanlarınızın ilgisini çekecek içerikte olmalıdır. Sosyal öğrenme aracınız hâlihazırda kabul görmüş sosyal sistemlerin (Facebook, Twitter vb.) temel elemanlarının benzeri özelliklerini barındırıyorsa, bunun insanları harekete geçirme sürecinde çabuklaştırıcı etkisi olacaktır.

Ayrıca, kullanmakta olduğunuz sistemin bilgi güvenliği açısından yeterli korumaya sahip olduğundan ve çalışanlarınızın sisteminizin ciddi ticari bilgiye yönelik bir sistem olduğunu bildiklerinden emin olun. Kullanıcıların arama yapmasına izin verirken, bir yandan da aramalara dair bilginin özel kalmasını sağlamak da önemlidir. Sosyal öğrenme platformunuzun uygun güvenlik araçlarına ve çalışanlarınızın iş odaklı bir sosyal ağda “Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler”in bilgisine sahip olduğundan emin olun.

Son olarak…

Sosyal öğrenme platformunu başlatmaya hazır mısınız? Ne kadar çabuk başlarsanız o kadar çok şey öğrenir ve kurumunuza bir o kadar yarar getirirsiniz…

Bu yazı,SkillSoft Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı PAM BOIROS’un kaleme aldığı “Sosyal Öğrenmenin Sekiz Gerçeği. Şimdi” başlıklı makalesinden derlenmiştir.

Sosyal Öğrenmenin Sekiz Koşulu
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?