KaynaklarEnocta Blog

Sanal Ekipleri Motive Etmek için İpuçları

COVID-19 salgını ile birlikte uzaktan çalışma dönemi başladı ve birçok firma bu durumu zorunlu kılarak, yeni bir çalışma dinamiği oluşturdu. Bu yeni çalışma düzenine adapte olurken zorlanılsa da iyi yanlarını da görmezden gelmemek gerekir. Bunlardan biri de sanal ekip ile çalışma sistemidir.

Sanal ekip kavramıyla birlikte işe gidip – gelme yolculuk eziyeti, sürekli kontrol altında hissetme rahatsızlığı ortadan kalktı. Bununla birlikte rahat kıyafetler ve ev konforunda çalışma dönemi başladı. Ancak burada da kolay olmayan ofis enerjisi yakalamak, motivasyonu canlı tutmak ve bir süre sonra yalnızlık hissine kapılmak gibi sorunlar oluşmaya başladı. Bu durumda sanal ekip liderlerinin iş temposunu kaybetmemek ve aynı verimi yakalamak için çalışanlara örnek olması ve onları yeni çalışma sistemine alıştırması gerekiyor.

Sanal Ekip ile Bağlantıda Kalın

Ekiplerin, sanal ortamda çalışırken de verimliliklerini devam ettirmesi ve üretkenliğini koruması için yöneticilerin tedbirli ve sağduyulu davranması gerekiyor.

Sanal motivasyonu doğru şekilde sağlamak için yapılabileceklere gelin birlikte göz atalım:

Ekip üyeleri ile temas sıklığınızı belirleyin.

Yeni çalışma düzenine alışma aşamasında çalışanların kendilerini nasıl hissettiklerini anlamak için her bir takım üyesi ile bireysel olarak konuşun. Bazı kişiler yakın temasta ve sürekli iletişimde kalarak sık geri bildirim almak isteyebilir ve bu şekilde daha iyi hissederler. Bazı çalışanlar ise, bağımsız olmak ve daha az sıklıkta iletişim kurmak isteyebilirler. Her çalışan ile aranızda doğru ritmin belirlenmesi, ilginizi ve desteğinizi doğru bir şekilde göstermenizi sağlar.

Takım dinamiklerini koruyun.

Sanal çalışma alanında ofis ortamına benzer şekilde çalışabilmek için ekip olarak gerekli araçları temin etmelisiniz. Ekibin yeni araçları veya teknolojileri öğrenmesi ve alışması için zaman tanıyın. Düzenli ekip toplantıları, oturumlar düzenleyerek çalışanların yalnız hissetmemelerini sağlayabilirsiniz. Bu toplantılarda mutlaka herkese söz hakkı ve sohbete katılma fırsatı vermelisiniz.

İletişimi en tepe seviyeye taşıyın.

Görüntülü video konferansları yapın. Ekip çalışanlarının bir takım olarak hissetmesini sağlar. Mümkünse bu toplantıları kaydedip çıkarılan notları ekibinize gönderin.

Başarıyı takdir edin.

Ofiste yapılan takdir konuşmaları sanal ortama da uyarlayarak bireylerin ve tüm ekibin katkılarını herkese açık duyurmak motivasyonu artıracaktır.

Kişisel dokunuşu kaybetmeyin.

Her çalışanın nasıl olduğunu sorun, istek, şikâyet ve önerilerini dinleyin. Empati kurarak samimi bir iletişimde olmanız ekibinizin tam kapasite ile çalışmasını sağlar.

Kahve molası verin.

Ofiste gerçekleştirilen kahve molalarını ekip üyelerinizle yeni çalışma ortamında da devam ettirebilirsiniz. Belirli saatlerde bütün ekip kısa molalar vererek özel sohbetler ile hem enerji toplar hem de yalnız çalışma hissini unutturabilir.

Ulaşılabilir olun.

Ofisteyken size istedikleri zaman ulaşabilecekleri gibi uzaktan çalışma durumunda da sizinle kolayca konuşabiliyor olmalılar. Çalışanların size ulaşabilmesi için telefon, e-posta veya anlık mesajlaşma yoluyla onların yanında olduğunuzu hissettirin. Bu çalışanlar için bir güven duygusu verecektir.

Sanal ekip üyelerinin birbirleri ile uyumlu halde çalışması için faydalı olabilecek Enocta Katalog Eğitimlerini inceleyin.

Ekip üyelerinin birbirleri ile uyumlu halde çalışması ve iş birliğini en üst seviyeye çıkartmalarını sağlamak için sizler ve ekiplerinize özel hazırladığımız “Uzaktan Çalışmak” bilgilendirme eğitim tanıtımlarını inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir, uzaktan eğitim yazılımı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sanal Ekipleri Motive Etmek için İpuçları

Benzer Bloglar

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone

Esneklik profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri halini aldı. Hatta değişen dünyaya uyum sağlamak için iş dünyasında ilk akla gelen etkenlerden biri… Artık kurumlar çalışanlarının bu becerilere sahip olması için eğitim programlarına daha fazla yatırım yapıyor ve daha esnek metotlar üzerinde duruyorlar. Bu yüzden eğitim teknolojisi de sürekli gelişen iş dünyasının beklentilerine uyum sağlayacak şekilde kendisini geliştiriyor. Esnek öğrenme modeli de bunlardan biri… Ödüllü kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone uygulaması, bu beklentileri karşılayacak özelliklere sahip…

Ürün ve Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.