KaynaklarEnocta Blog

Sürekli Paylaşımcı Çevrimiçi Sınıflarda Başarı

“Sınıf eğitimi” kavramını her insan farklı şekillerde algılar ancak genel olarak “sınıf eğitimi”, gel - bilgiyi al - git düzenine dayanır. Kişi için tekrarı olmayan sınıf içi eğitimlerinde, kısıtlı zamanda en çok bilgiyi alabilme telaşı yaşanabilir.

Bu yazımızda, kişilere bilgiyi farklı tabaklarda, sonu olmayan bir masada sunan alternatif bir deneyimden bahsedeceğiz: Sürekli Paylaşımcı Çevrimiçi Sınıflar (SPÇS)!

Bilgi Her Yerde

Bilgi bizden kaçmaz, o her zaman bir yerlerdedir, sadece bizim onu keşfetmemizi bekler. Onu keşfetmek, geliştirmek, paylaşmak ve bu bilgi ile başka bilgilere ulaşmak bizim inisiyatifimizdedir. Bilginin paylaştıkça çoğaldığı ve geliştiği gerçeği de bu temele dayanır. Sürekli Paylaşımcı Çevrimiçi Sınıflar (SPÇS), bilginin, bilgi kirliliğine sebep olmadan paylaşılarak geliştirildiği araçlardır.

SPÇS Bize Ne Sağlar?

SPÇS’yi son zamanların çevrimiçi bir fenomeni olarak adlandırmak yanlış olmaz. Sosyal ağ bağlantılı ortamlarda bulunan, farklı alanlardaki sınırsız bilgiye ve kaynağa serbestçe erişebilmek ve paylaşabilmek bu oluşumun her geçen gün değerini daha da yükseltmektedir.

SPÇS’yi her zaman paylaşılabilir, katılım sağlanan ve bilgi dağıtıcı uzun ömürlü bir şebeke olarak tanımlayabiliriz. Asla bir okul değildir, çevrimiçi bir sınıf hiç değildir. SPÇS, işbirliği yapan insanların birbirleriyle bağlantı kurarak öğrenme sürecine katıldıkları bir birlikteliktir.

Kendiniz bir çalışma konusu belirleyerek bu çalışma hakkında araştırmalar yapmaya başlıyorsunuz ve diğer katılımcılar ve ulaşabileceğiniz sınırsız materyallerle beraber konunuzun içeriğini genişleterek farklı fikirlerden de yararlanabiliyorsunuz. Ağ içerisinde elinizin altında size yararlı olacak bir sürü kaynak da sizi bekliyor. Bunlar arasında bloglar, tartışma grupları, videolar, makaleler, hatta tivitler bile olabilir. Bu sayede farklı sonuçlara ve fikirlere ulaşabilirken sadece tek bir yol üzerinden gitmeyip farklı yollara saparak her yolda başka bilgilere de ulaşarak yolunuza devam edebiliyorsunuz. Hayatınız boyunca kullanabileceğiniz bu kaynaklar ile özgürce kendi alanınızda çalışabilir ve ne yapacağınıza, hangi konuya ne şekilde katılacağınıza hatta başarılı olup olamayacağınıza bile kendiniz karar verebilirsiniz.

SPSÇ’de Başarı

Başarı her zaman belli bir disiplinin ve iyi geliştirilmiş bir iş planının sonucunda gelir. SPSÇ’lerde de başarıya ulaşmayı 5 aşamalı bir yolun sonucu olarak düşünebiliriz.

  1. Kendini Hazırla: Öncelikle konuyla veya fikrinizle ilgili kendinizin hazırlık yapması gerekmektedir; kullanacağınız materyaller, her hafta kullandığınız ve yararlandığınız linkler, canlı oturumların zamanları vb. Okuma parçaları, konu başlıkları ve makaleleri okuyarak kendinize haftalara bölünmüş bir çizelge oluşturabilir ve her hafta nasıl bir aşama kaydettiğinizi kendiniz görebilirsiniz. Kimse sizin neyi ne kadar okuduğunuzu kontrol etmeyecektir. Ne kadar fazla okursanız konuya o kadar fazla katılım sağlarsınız.
  2. Kendini İfade Et: Hazırlık aşamasından sonra kendinizi ifade etmeye hazırsınız. Düşünceleriniz ve fikirlerinizin yaşaması için bir yere ihtiyacınız olacak. Bu bir blog yazısı ya da bir tartışma forumu olabilir. Tüm fikir ve düşüncelerinizi bir araya toplayarak bunları etiketleyebilirsiniz. Bir blogunuz varsa oraya, yoksa daha önce yazılmış bir yazıya cevap vererek ve bu yazıyı etiketleyerek Twitter’a gönderebilirsiniz. Sonra ise muhtemelen hiçbir şey olmayacaktır, ne bir yorum ne de bir cevap alabileceksiniz. Kendinizi ifade ettiniz ama kimse bunu fark etmedi bile, peki neden? Çünkü sizin de bir iletişim ağına ihtiyacınız var.
  3. İletişim Ağı Kur: Diğer insanların başka konular hakkındaki fikirlerini takip etmeye başlamalı ve bağlantılar kurmalısınız. Bulduğunuz başka yazılara ve fikirlere yorum yaparak diğer kişilerle iletişime geçmelisiniz. Daha sonra kendi alanınıza dönerek, başkalarının sizin konunuz hakkındaki sorularına mantıklı yanıtlar vermeye çalışın, onlara kendinizi ifade edin ve bağlantılar kurmaya devam edin. Bu şekilde bir tartışma ortamı oluşacaktır ki bu ortam sizin çalışmanız etrafında oluştuğu için oldukça işinize yarayacaktır.
  4. Grubunuzu Oluşturun: Birkaç hafta sonra artık kendi çevrenizi oluşturmanın zamanı gelmiştir. Bir süre sonra okuduğunuz yorumlardan ve diğer yazılardan, insanların sizin konunuzla alakalı fikirlerinin sizin fikirlerinize ne kadar yakın olduğunu fark edeceksiniz, hatta bağlantıda olduğunuz kişilerin sizin konunuzla ilgili yaptığı yorumlardan daha çok siz onların konularına yorum yapmaya başlayacaksınız. Herkesle bağlantı kurmak zorunda da değilsiniz. Sizin konunuzla ilgilenen bir grup insan bulabilirsiniz ki sizin için bu daha yararlı olacaktır. Bu şekilde, çalışma bittikten sonra bile sizinle çalışabilecek bir topluluk meydana getirme şansınız olur.
  5. Odaklanın: Beş aşamadan oluşan bu süreçte en önemli adım olarak “Odaklanmayı” görebiliriz. Tüm olumlu bağlantılara, ilginç yazılara ve çalışmanızla ilgili öğrendiğiniz bilgilere rağmen, bir süre sonra aklınız karışabilir ve kendinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz: “Eğer bu çalışmayı belli bir kredi tamamlamak için yapmıyorsam ne için yapıyorum?” Bulduğunuz veya ürettiğiniz fikirleri nereye yerleştireceğinize odaklanamayabilirsiniz. Belki de çalışmanızla alakalı aklınıza bir fikir geldi ve bunu bloğunuza göndermek istiyorsunuz. Kendi grubunuzdan yardım alarak bu fikri paylaşabilirsiniz hatta sadece bir kağıda bile yazabilirsiniz ve bu kağıdı bir odak noktası olarak düşünerek çalışmanızı buradan yönetebilirsiniz.

Başarının Ayak Sesleri

SPÇS’yi kullanmaya başladığınızda, 10 hafta sonra artık çalışmanızla ilgili daha çok şey bildiğinizi fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra çok değerli ve sizin için kullanışlı olabilecek profesyonel bağlantılar elde edeceksiniz ve her şeyin ötesinde kendi çalışmanızla ilgili bir proje ortaya çıkarmış olacaksınız. Siz de SPÇS ile gelen gelişim ve paylaşım fırsatını değerlendirebilir ve kendinizi geliştirmek istediğiniz konuya odaklanarak başarının ayak seslerini kısa bir süre içerisinde dinlemeye başlayabilirsiniz.

Sürekli Paylaşımcı Çevrimiçi Sınıflarda Başarı
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?