KaynaklarEnocta Blog

Eğitimlerde Pekiştirme Uygulamaları

Eğitim bir amaç değil, yolculuğun ta kendisidir.

Yola çıkmadan önce yolculuğu planlarız, rezervasyon yapar, bilet satın alır, ulaşımı ayarlarız. Eğitimler için de aynı şey geçerlidir. İzleyeceğimiz güzergâha karar vermeden önce gideceğimiz yeri seçmeliyiz. Hedeflenen sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak şey, doğru bir planlamadır. Kalıcılığın sağlanması, yani pekiştirme de bunun bir parçasıdır. Bu nedenle, eğitim tasarımı esnasında davranış değişikliğini kalıcı hale getirecek uygulamalar da planlamaya dahil edilmelidir.

Bu yazıda, uygulamada zorlanılan kritik becerilerin gelişimi konusunda kalıcı davranış değişikliğini destekleyecek stratejileri sizler için sıraladık:

  • Yönetici desteği: Yeni becerilerin geliştirilmesine olanak sunacak bir eğitim programını uygulamaya koyma aşamasındaki ilk adımın, yönetici desteğini kazanmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu desteği arkamıza almadan yola çıkılmamalıdır.
  • Ses Dosyaları (Podcast): Eğitim materyalleri kullanıcılara aktarıldıktan sonra, programdaki temel içerikler için ses kayıtları oluşturulabilir. Katılımcılar, bilgilerini tazeleme ihtiyacı duyduğunda, belirli konulara ait ses kayıtlarını dinleyebilirler. Kayıtlar ayrıca sanal eğitimde dersi kaçıran ya da bir kavramı anlamakta zorluk çeken kişiler tarafından da kullanılabilir. Kayıtların süresi üç ile dokuz dakika arasında sınırlanmalıdır. Sürenin kısa oluşu, katılımcılara cazip gelen bir durumdur. Bu yöntemle, pek çok kişi yeni edindiği bilgiyi tazeleme imkânına kavuşur.
  • Hatırlatıcı e-postalar: İki haftada bir, eğitim modüllerinden biri ile doğrudan bağlantılı bir e-posta gönderilmesi programlanabilir. Posta; kullanıcıların yapmalarını, düşünmelerini ve gözlem yapmalarını beklediğimiz konuları içermelidir. Postada, konuyla ilgili ortam akışlarına bir bağlantı (link) bulunması önerilmektedir. Bu bağlantıyı eklemekle, hangi bağlantının daha çok tıklandığını dolayısıyla hangisinin daha çok ilgi çektiğini de analiz edebilirsiniz.
  • Çevrimiçi tartışma forumu: Eğitim programı esnasında ve sonrasında, katılımcıların konu üzerinde tartışmalarını amaçlayan çevrimiçi forumlar kullanılabilir. Her grup için, katılımcıların kaynaşmasını destekleyecek ve eğitimde verilen alıştırmaları da kopyalayabilecekleri birer forum açılır. Bir grup da programı tamamlayanların deneyimlerini paylaşmaları, soru sorup yanıtlamaları ve böylece öğrenmeye devam etmeleri için oluşturulmalıdır. Bu forumlarda, konuyla ilgili materyaller ve kaynaklar da kolay erişilebilecek biçimde sunulmalıdır. Bu platformda, eğitimci ve yöneticiler ortaya atılan konu başlıklarını izleme ve yeni eğitim ihtiyaçlarını belirleme olanağını elde ederler.

          Daha büyük şirketler çevrimiçi ağlarını bu tip forumlar için kullanabilir. Daha küçük çaplı şirketler ise           LinkedIn gibi sosyal medya sitelerinde özel tartışma odaları açabilirler.

  • Saha çalışması: Sanal eğitim uygulamaları genelde 90 dakika süren oturumlar halinde gerçekleştirilir. Oturum sonunda katılımcılara, bir sonraki oturumdan önce tamamlamaları gereken bir uygulama ödevi verilir. Yüz yüze eğitimde, bu süre dört ile altı hafta arasında değişmektedir. Uzmanlar, yeni kazanılan becerilerin işte karşılaşılan durumlara uygulanmasının, kalıcı davranış değişiminde yüzde 25 civarında bir artış yaratabileceğini belirtmektedirler.
  • Yöneticiler: Yöneticilerle kesintisiz iletişim halinde olunmalıdır. Katılımcıların bireysel gelişimlerini takip etmek için yöneticilerin bire bir toplantılar yapmaları sağlanmalıdır. Yöneticiler, bu kişilerde bilgi boşlukları olduğunu tespit ettiklerinde; onları, bilgilerini tazeleyebilecekleri ilgili ortam akışına ya da eğitim kaynaklarına yönlendirebilirler. Ayrıca yöneticiler, ekip içi toplantıların 15’er dakikasını programdaki çeşitli başlıkları tartışmaya ayırmaları konusunda ikna edilmelidir. Yöneticilerin, içerik ve alıştırmalar ile ilgili önceden bilgilendirilmesi, unutulmaması gereken bir adımdır.

Özetlersek, eğitim tasarımlarımıza davranış değişikliğini pekiştirme uygulamaları da mutlaka dahil edilmelidir. Planlama, istediğimiz sonuçlara ulaşmamız için en doğru başlangıç adımıdır. Pekiştirme uygulamalarının planlamaya dahil edilmesi, eğitimlerimizin değerini artıracaktır.

Bu yazı, Kendra Lee tarafından kaleme alınan “How-To: Reinforce Training” başlıklı makalesinden derlenmiştir.

Kendra Lee, ‘Hedefe Karşın Satmak’ (‘Selling Against the Goal’) kitabının yazarı ve KLA Group’un başkanı. BT alanında uzmanlaşan KLA Group, küçük ve orta ölçekli şirketlerle, kar hedeflerine ulaşıp geçme amaçlı çalışıyor. www.klagroup.com

Eğitimlerde Pekiştirme Uygulamaları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?