KaynaklarEnocta Blog

Canlı Özel Dersler Yabancı Dil Eğitimine Değer Katıyor!

Yapılan araştırmaya göre, ana dili İngilizce olan eğitmenlerle yapılan canlı görüşmeler (Live Tutoring), elearning modülleri ile birleştiğinde, öğrenenlerin İngilizce seviyesi artıyor.

İş ortağımız Rosetta Stone, University of Maryland ile birlikte kullanıcılarına sunduğu “Live Tutoring” hizmetinin etkisini araştırdı. Dünya çapında, 309 şirketten, 1.760 kişinin katılımıyla veriler toplandı. Sonuçlar, Live Tutoring'in öğrenme deneyimine ölçülebilir değer kattığını ortaya koydu.

İlk olarak, kişilerin dil yeterliliği test edildi. Kişilerin kelime bilgisi, dil bilgisi, okuma ve dinleme gibi becerileri ölçüldü. Yaklaşık 150 gün sonra kişiler tekrar test edildi. Bu testin sonucunda,  iki testin arasında “Live Tutoring” yapanlar kişiler, yapmayanlara göre %16.4 daha iyi sonuç elde ettiler. Ek olarak, daha fazla “Live Tutoring” seansına katılanların, sonuçlarının daha da iyi olduğu gözlendi.  Kaynak için tıklayınız.

Dil eğitiminde biriyle konuşmak neden önemli?

Karşılıklı konuşma ve etkileşim, öğrenenleri tereddütten özgüvene doğru ilerletir. Başarılı bir şekilde iletişim kurmak için, dil öğrenenler konuşma pratiği yapmaya ihtiyaç duyarlar. Konuşmayı geliştirmenin en iyi yolu ise, ana dili İngilizce olan kişilerle konuşmak ve onlardan öğrenmektir.

Araştırmalar, bir dili öğrenirken, o dilde konuşan ve etkileşime geçen kişilerin

 • Kelimeleri daha hızlı öğrenip ve kullandığını
 • Yeni ifadeleri daha erken fark ettiğini
 • Telaffuzlarını daha hızlı geliştirdiklerini
 • Daha güvenli sohbet ettiklerini

ortaya koymaktadır.

Rosetta Stone ile Almanca öğrenen bir kişinin Live Tutoring deneyimini izleyebilirsiniz.

Çalışanlarınız, işte kullanacakları konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek için anadili İngilizce olan kişilerle iş konuşmaları yapabilir.

Live Tutoring ile çalışanlarınız şunları yapabilir:

 • Dil seviyelerine ve ihtiyaçlarına uygun oturumları planlayabilirler
 • Kendilerine uyan zamandaki oturumlara kaydolabilirler

Rosetta Stone ile yabancı dil eğitiminde çalışanlarınız yalnız değil!

İki adet Live Tutoring formatı mevcuttur;

 • Kişiselleştirilmiş bire bir oturumlar (gold lisans): 25 dakika
 • Max. 4 kişilik grup oturumları (silver lisans): 45 dakika

Live Tutoring oturumuna katılan, anadili İngilizce olan Rosetta Stone eğitmenlerinin hepsi;

 • Üniversite mezunudur.
 • İki yıl kendi alanında çalışmıştır.
 • 80 saatlik eğitim almıştır.
 • Üç ayda bir performans değerlendirmesine tabidir.

Rosetta Stone eğitmenleri her yıl 140 binden fazla oturumla öğrencilere destek oluyor. Çalışanlarınız, dünyanın herhangi bir yerinden sanal olarak, sınırsız sayıda oturuma 7/24 erişebilirler.

Çalışanlarınıza bu fırsatı sunmak için bize info@enocta.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Canlı Özel Dersler Yabancı Dil Eğitimine Değer Katıyor!
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?