KaynaklarEnocta Blog

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile Etkili Uzaktan Eğitim Tasarımının Unsurları

Türkiye’de uzaktan öğrenme ve açık öğretim 1982 yılında başlayan önemli bir geçmişe sahip. İçinde bulunduğumuz dönem ve ilerisi için, uzaktan eğitimi yeniden konuşmamız, doğru ve bilgi birikimine dayalı yeni bir düzlem tanımlamamız gerek. 7 Temmuz tarihinde Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile uzaktan eğitim tasarım unsurlarını konuştuğumuz webinarımızı sizler için özetliyoruz.

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sistemi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Dekan olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Osmangazi ve Anadolu üniversitelerinde Açık ve Uzaktan Öğrenmenin Tasarımı, Öğretim Tasarımı, Açık ve Uzaktan Öğrenmede Eğilimler gibi lisans ve lisansüstü dersler yürütmektedir. Aydın’ın araştırmaları, açık ve uzaktan öğrenme ortamlarının ve sistemlerinin tasarımı; açık ve uzaktan öğrenmenin sosyal boyutu, eğitimde teknoloji kullanımı ve bu tür uygulamaların değerlendirilmesi; e-öğrenme, işyerinde öğrenme, yetişkinlerin öğrenmesi ve eğitim iletişimi üzerinde odaklanmaktadır.

Açık eğitim ve uzaktan eğitim birlikte de yürütülebilen, birbirinden farklı iki kavram. Açık eğitimde vurgulanan şey esneklik ve eğitim alınılacak konuya erişimdeki kolaylıkken; uzaktan eğitim, açık eğitimde de kullanılması mümkün bir yöntemdir. Açık eğitim uzaktan olmak zorunda değildir. Pandemi sürecinde belki de önceden yalnızca bir alternatif olarak gördüğümüz uzaktan eğitim, birçoğumuzun öğrenme sürecine dahil oldu. Pandemi dönemi bittiği zaman da, bu süreçte edindiğimiz deneyimlerle, teknolojiyle zenginleştirilmiş eğitim modellerini benimsememiz gerekecek. En basitinden, kurumsal eğitimleri online sürdürme konusunda ısrarcı olmamız gerek. Kaynakları, süreçleri dijital hale getirmek hem esneklik adına hem de sürdürülebilirlik adına oldukça kritik.

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın, uzaktan eğitimi mümkün kılan 3 ana noktadan söz ediyor. Bunlardan ilki: teknolojik bir altyapı. Teknolojik altyapının varlığının yanında, işe yarar olabilmesi için, destek ve yardım mekanizmalarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekiyor. Diğer ikisi ise insan kaynağı ve süreç. Aydın’ın Tegep’ten alıntıladığı bir söz var: “Anlatmak eğitim değildir.” Eğitim olabilmesi için mutlaka etkileşim olması gerekiyor. Etkileşim, eğitimdeki temel ilke: mutlaka katılımcıyı eğitim içine dahil etmek, birbirleriyle, eğitmenle, içerikle ve kendileriye iletişim kurmalarını sağlamak gerek.


Eğitim modellerini kurarken takip edilmesi gereken ilkeleri aşağıdaki listeyle özetleyebiliriz:

  • Yeterliliklere dayalı tasarım,
  • Modüler yapı (bite-size learning),
  • Sürprizlerden uzak ama ilgi çekici plan,
  • Planlar ve görevler,
  • Net, açık ve farklı biçimlerde yönlendirme.                

Uzaktan eğitimde bir diğer kritik öge de kaynaklar. Türkiye’nin uzaktan eğitim alanında ilk ve öncü şirketi olarak, kapsamlı eğitim içeriklerimizle kurumların gelişim süreçlerine zengin bir kaynak sağlıyoruz. Enocta Gelişim Kataloğu ve Enocta Eğitim Platformuyla ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın!

Bir sonraki webinar blog yazımızda görüşmek üzere!

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile Etkili Uzaktan Eğitim Tasarımının Unsurları
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?