KaynaklarEnocta Blog

Evden Çalışırken Bunları Yapmayın!

Ofiste geçen uzun bir günün ardından sığındığımız yer şimdi ofisi emdi!  
Artık iş ve ev tek bir yerde, zamanımızı nasıl yönettiğimiz bizim için çok önemli. Evden çalışmak fazla özgürlük sunuyor, bu da iş-yaşam dengesi için harika, fakat tüm kaçınılmaz dikkat dağıtıcı unsurlarla, uzaktan çalışmaya uyum sağlamak zor olabilir.  

Size tersine bir yapılacaklar listesi hazırladık, yani yapılmayacaklar listesi :)

Akışına bırakmayın

Esnek olmamaktan bahsetmiyoruz :) Her zaman ekibinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Akışla gitmemekten kastettiğimiz, gününüzü önden planladığınız şekilde geçirmeniz. Proje son teslim tarihinden çamaşırları ne zaman yıkayabileceğinize kadar her şeyi önden planlamalısınız. Ne zaman odaklı çalışmanız gerektiğini, ne zaman ev işlerinizi yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz.

Her yerden çalışmayın

Gün boyu çalıştığınız yerleri değiştirmeyin demek istemiyoruz. Bazen masanızda bazen ayakta çalışabilirsiniz, telefon konuşmalarınızı yürüyerek yapabilirsiniz. Ancak, çalışma alanlarının ve çalışma dışı alanların belirlenmesi önemli. Bu ayrım, “işte” olduğunuz zamanları ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Hareketsiz kalmayın

Ofisten çalışırken, ofis binasında bir yere gitmek, öğle yemeğine çıkmak bizi harekete geçiriyordu. Evin içinde yapılabilecek egzersizler ya da mahalle çevresinde kısa bir yürüyüş iyi gelebilir. Hareket etmeyi unutmamak için alarmlar kurabilirsiniz.

Sosyal medyayı sürekli kontrol etmeyin

Günlerimizi evlerimizin içinde geçirirken, dışarda devam eden hayatta neler olduğunu bilmek elbette ki önemli. Sosyal medya, COVID-19 hakkında yapıcı tartışmalar ve diyaloglar da yaratabiliyor, sansasyona ve endişeye de neden olabiliyor. Sosyal medyayı sadece molalarınızda kontrol edin.

Kendinizi tüketmeyin

Evden çalışırken geçirdiğiniz süre, ofiste çalıştığınız süreyi çok rahat şekilde geçebilir.  Çoğumuz, “nasılsa yapacak başka bir şeyim yok, neden işe daha fazla zaman ayırmayayım ki?” diyerek kendini yakıyor aslında. Dinlenmek için mutlaka kendinize zaman ayırmalısınız.

Sürekli atıştırmayın

Uzaktan çalışırken sürekli yeme halinde olmak kolaydır. Porsiyon kontrolünde disiplinli elden bırakmayın. Küçük tabaklar ya da kaseler kullanın ve kendinizi sınırlayın. Abur cubur yerine meyve, sebze ve yemişler tüketmeye çalışın. Bütün gün abur cubur yemenin cazibesine kapılırsanız, halsiz hissedersiniz, genel olarak sağlığınız için de zararlı.

Son olarak, evden çalışmanın alışılması gereken bir durum olduğunu unutmayın. Sabırlı olun ve kendi ritminizi bulun. Ofisten çalışmak ve evden çalışmak farklı şeyler. Sizin ve sorumluluklarınız için en uygun planı belirleyin.

Enocta Gelişim Kataloğu'ndaki Evden Verimli Çalışmak ve Uzaktan Çalışma Kiti eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın!

Evden Çalışırken Bunları Yapmayın!
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?