KaynaklarEnocta Blog

Bulut Tabanlı Öğrenmeye Geçiş

Bulut çözümler, organizasyonların “buluta” daha çok iş yüklemeye yönelik çalışmalarıyla yeni “standart” haline gelmiştir. Bulut tabanlı çözümler, eğitim profesyonelleri için maliyet tasarrufundan, eğitimlerin çalışanlara sunulma süresinin azaltılmasına veya küresel erişime kadar geniş bir yelpazede avantajlar sunmaktadır.

En temel anlatımla bulut bilişim, internet üzerinden erişilebilir birtakım sunucular tarafından sağlanan hizmetlerin kullanımıdır. Basit veri depolamaktan, kapsamlı uygulamalara kadar geniş bir yelpazeye yayılan bilişim hizmetlerini sunan birçok büyük ve küçük bulut sağlayıcıları mevcuttur.

Eğitim profesyonelleri, kolaylığı, idari işleri azaltması ve daha iyi kullanıcı deneyimi sağlaması sebepleriyle, bulut teknolojisini diğer İK yazılımlarından daha hızlı bir şekilde benimsemektedir. Bu sistemde organizasyonlar, teknik altyapı ve personele yatırım yapmadan, veri merkezi kendi bünyelerindeymiş gibi çeşitli hizmetlerden ve yazılım uygulamalarından yararlanabilirler.

Bulut Tabanlı Öğrenme Mimarisinde 10 Önemli Faktör

Bulut tabanlı bir eğitim tedarikçisi seçmeden önce, almayı düşündüğünüz hizmetin mimarisi ve yönetimi ile ilgili kritik soruları sormak için şu 10 maddeden faydalanabilirsiniz.

1. Maliyet Tasarrufu

Öğrenme ihtiyaçlarınıza yönelik bulut tabanlı bir eğitim yönetim sistemi kullanmanın en belirgin faydalarından biri, teknik altyapı inşa edilmesi ve desteklenmesi ile ilgili ön yatırımların ortadan kaldırılmasının yanı sıra; kurulum, konfigürasyon ve sürekli bakım için insan kaynağına ihtiyaç duyulmamasıdır.

2. Küresel Erişim

Günümüzde birçok kurumda, çalışanların dünyanın her yerinden birbirleriyle bağlantı kurmaları gerekebilmektedir. Bu, geçmişte BT departmanlarının, çalışanlara ulaşmak için teknik altyapı kurması ve uzak lokasyonların yeterli performansa sahip olmasını sağlaması anlamına geliyordu. Bulut bilişim ile çalışanlar, sadece bir bilgisayar veya mobil bir cihaz ile bir tarayıcı ve internet bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, sürekli ve güvenilir bir erişime sahip olmanın yanı sıra, bağlantıları koptuğunda çalışmaları uçmaz, sisteme kaydedilir.

3. Hızlı Dağıtım

Bulut öğrenme çözümleri, BT departmanınıza sorun yaşatmadan kurulur ve hemen çalıştırılabilir. Ekler ve güncellemeler, öğrenme deneyiminde neredeyse hiçbir aksama meydana getirmeden uygulanabilmektedir.

4. Uygulama Güvenilirliği

Bulut tedarikçilerinin sistemleri, yedekleme ve erişilebilirlik sağlamak için tasarlanmıştır. Bulut sistemi, düşük maliyetlerle yüksek seviyelerde bir güvenilirlik sunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, (LMS Trends 2013. Brandon Hall Group. November, 2012.) Eğitim Yönetim Sistemine (LMS) sahip organizasyonların, Bulut Tabanlı Eğitim Yönetim Sistemine sahip organizasyonlara kıyasla, sistemlerinin güvenilirliğinden memnun olmamalarının olası oranı %81’dir.

5. Güvenli Ortam

Bulut tedarikçilerinin, güvenlik açısından en duyarlı müşterilerin gerek şirket içi gerekse şirket dışı içerik ve verilerinin bütünlüğünü koruyan güvenlik standartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu nedenle, bulut tabanlı çözümler sunan birçok tedarikçi, verilerin korunmasını sağlayan çok katmanlı bir güvenlik temin etmek için epey zaman ve emek harcamaktadır. Bulut tabanlı bir çözüme karar verildiğinde, tedarikçinin, verilerinizi barındıracak olan güvenlik sistemlerini uygun bir şekilde düzenlediğinden emin olmanız oldukça önemlidir.

6. Entegrasyon

Bulut tabanlı öğrenme çözümleri tek başına uygulanabileceği gibi, diğer İK yazılımı ve uygulamalarıyla da  entegre edilebilir. Bulut tedarikçileri, entegrasyon ihtiyacını karşılamak üzere iyi yapılandırılmış ve standart-bazlı çözümler sunarak hazırlıklı olmalıdır. Entegrasyon süresi ve kolaylığı tedarikçilere göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple, ne tür entegrasyonların desteklendiği ve bunların uygulanmasında ne tür zorluklar yaşanabileceğini önceden öğrenmenizde yarar vardır.

7. İhtiyaç Anında Destek

Bulut tabanlı bir öğrenme çözümünün lisans anlaşmasının, ek kaynaklara erişim imkanını da sunması gerekmektedir. Destek hizmetlerinin kapsamı; teknik destek ve müşteri desteğinin ötesinde; organizasyonunuzun ihtiyaç duyduğu becerilerin gelişimi ve davranış değişikliklerinin sağlanması için uzmanlık desteği ile de genişletilmelidir. Bulut Tabanlı Eğitim Yönetim Sistemlerinin teknik özelliklerini basit bir şekilde karşılaştırmak, bir Eğitim Yönetim Sistemi seçmenin en doğru yolu değildir. Şirketinizin başarısı için çalışanların ihtiyaç duyulan yeni yetkinlikleri kazanması ve davranış değişikliklerinin sağlanmasının önemini kavramış ve bu iş için yeterli donanıma sahip bir eğitim ortağı aramalısınız.

8. Her Boyuttaki Yapı için Ölçeklendirilebilir

Bulut öğrenme çözümleri ölçeklendirilebilir. Örneğin; 20 veya 50.000 veya milyonlarca öğrenene göre düzenlenebilir. Bu durum, küçük işletmelerin yalnızca ihtiyaç duydukları şeyleri satın almalarını sağlama konusunda oldukça faydalıdır. Bu işletmeler gerektiğinde herhangi bir aksama olmadan sayıyı kolaylıkla yükseltebilirler.  Bulut tabanlı öğrenme, özellikle öğrenme mimarisini geliştirmeye başlayan ve bir eğitim yönetimi çözümünü uygulamak üzere ilk adımlarını atan büyük şirketler için de yararlı olabilmektedir.

9. Sürekli Performans

Bulut tabanlı bir Eğitim Yönetim Sistemi sayesinde, kapasite dışına çıkma ve öğrenenlere kötü bir deneyim yaşatma riskini yönetmek durumunda kalmazsınız. Bulut tedarikçileri, kapasitedeki artışları tahmin ederek buna göre plan yaparlar. Bulut hizmeti tedarikçileri, yaptığınız işlerin boyutuna bağlı olarak gerekli olan bant genişliğini kolaylıkla artırıp düşürebilirler. Böylece ekibiniz teknik altyapıyı düşünmeden, doğru içerik ve öğrenme metotlarının sunulması üzerinde yoğunlaşabilirler.

10. BT Personelinin İş Yükünün Azaltılması

Bulut Tabanlı Eğitim Yönetim Sistemleri sağlayıcısı, kullanıcınız için gerekli olan bütün teknik altyapıdan sorumludur, sizden sadece internet erişimi sunmanız beklenmektedir.  Kurumunuzun BT departmanının yalnızca ürün seçim sürecine ve Bulut Tabanlı Eğitim Yönetim Sistemleri ile kurumun sistemleri arasındaki entegrasyon çalışmasına dahil olması yeterlidir. Ayrıca, bulut öğrenme çözümlerinde donanım ve yazılım bakımıyla ilgili olarak herhangi bir yatırıma ihtiyaç duyulmamaktadır.

Enocta Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

10 yılı aşkın bir süredir  sektörde hizmet vermekte olan Enocta, henüz “bulut tabanlı” tanımı kullanılmazken de, bu sistemi sunmaktaydı. Enocta Eğitim Platformu (EEP); formal ve informal öğrenmeyi birbirine bağlayarak senkron ve asenkron öğrenme deneyimleri sunan modern ve küresel, bulut tabanlı bir eğitim yönetim sistemidir. Yenilikçi platformumuz, çalışanların zaman ve mekandan bağımsız olarak hedeflenen eğitimlere ulaşmalarını sağlamaktadır.

Enocta, kurumsal yeteneğin gelişimine ve etkili iş sonuçlarına ulaşılmasına katkıda bulunmak üzere Enocta Eğitim Platformu’nu içerik, hizmetler ve deneyim ile birleştirerek çözümler sunmaktadır.

Enocta Çözüm Mimarisi, organizasyonlara sistem ile birlikte büyümeleri ve hazır olduklarında sistemi yükseltmeleri için esneklik sağlar.

Bulut Tabanlı Öğrenmeye Geçiş
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?