KaynaklarEnocta Blog

Enocta ile Uçtan Uca Eğitim Yönetimi

1885 yılında, Hermann Ebbinghaus, kendi deneylerinin bulunduğu Über das Gedächtnis (Bellek Üzerine), kitabını yayınladı. Bu kitap, bugün bir çoğumuzun bildiği unutma eğrisi kavramını ve sonuçlarını içermesi ile birlikte, eğitim dünyasında bir çığır açtı. Neden mi? Çünkü Ebbinghaus’un deneylerine göre, öğrendiğimiz şeylerin neredeyse %50’sini bir gün içerisinde, %75’ini iki gün içerisinde, %80’ini ise bir ay sonunda unutuyoruz. Şok edici, değil mi?

1885 yılı için şok edici olsa da, bugün için çok da şok edici sayılmaz. Geçtiğimiz 10 yılda hayatımıza giren ve gün geçtikçe daha da derin şekilde deneyimlediğimiz VUCA dünyası, iş hayatımızdaki davranışlarımızı etkiliyor. Dijitalleşmenin etkisi ile birlikte bilgiye erişimimiz artıyor, işimizdeki verimlilik oranımız yükseliyor, kullandığımız ürün seti genişliyor. VUCA ne mi? VUCA’yı kısaca değişkenlik, bilinmezlik, karmaşıklık ve belirsizliğin hakim olduğu bir iş ortamı olarak düşünebiliriz.

Evet. İş hayatının temposu bizi bu ortamın ortasına atıyor. İşin en kötü yanı da burada başlıyor. Tempodan dolayı zaman bulamayan kişiler, alanlarında kendilerini geliştiremiyorlar. Üstelik kendilerini geliştirmeleri gereken alan sayısı her gün artıyor, her gün yeni beceriler edinmek gerekli oluyor. Kendilerini geliştiremedikleri için de, kurumlarını geliştiremiyor, sektördeki değişiklikleri yaratan kişiler değil de, izleyen hatta arkadan gelen kişiler olarak kalıyorlar. Bu halde olan organizasyonlar da dolayısıyla fark yaratamıyor, ileriye gidemiyor, rekabetin gerisinde kalıyor.

Yeni Dünyada Eğitim Nasıl Olmalı?

Bu durum, eğitimin de evrimleşmesi ile değişiyor.
Eğitimin tarihine baktığımızda da gördüğümüz evrim, değişen hayata uyum sağlamak için, eğitimin yaşadığı metamorfoz süreci oluyor. Kişilerin hayatındaki aksiyona yönelik eğitim ihtiyaçlarından, ileride karşılaşacakları ve hazır olmaları gereken bir beceriyle ilgili eğitim ihtiyacına kadar, eğitim dünyası kişinin hayatına uyum sağlamalı, ve onun yanında yolculuk ederek, hayatına entegre olarak, ona iyi bir öğrenme deneyimi sunmalı, onu bugüne ve geleceğe hazırlamalı.

Nasıl iyi bir öğrenme deneyimi sunabiliriz? Bunun için mobil öğrenme, mikro öğrenme, sosyal öğrenme, karma öğrenme, sınıf içi eğitimler, çevrimiçi eğitimler, öğrenme yönetim sistemleri, webinarlar, ve uzun bir listeye sığabilecek eğitim aktivitelerinin ve araçlarının birbiri ile entegre olması, ve kişiye yönelik olarak doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde, hayatın akışı içinde sunulması oldukça önemli.

Nihayetinde, geleneksel olan ve yüzyıllardır değişmemiş eğitim deneyimini, kurumunuzun ilerlemesi adına değiştirmeli, geliştirmelisiniz. Bu alanda eğitim deneyiminin ve süreçlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için, Enocta’da yeni nesil öğrenme deneyimini inşa ediyoruz.

Enocta olarak, odağımızda her zaman kişilere özel, onların iş hayatındaki ihtiyaçlarına uygun, kolay kullanımlı ve iyi deneyimli eğitim çözümleri sunmak var. Çünkü biliyoruz ki, kurumların büyümeleri ve gelişmeleri için, kurumda yer alan kişilerin kendilerini geliştirmelerine ihtiyaç var. Bununla beraber, kişilerin uçtan uca entegre ve iyi bir öğrenme deneyimine, kurumların ise yine uçtan uca bir eğitim yönetim sürecine ihtiyaçları var.

Sunduğumuz yeni nesil öğrenme deneyimi ile, geleneksel eğitim deneyimini iyileştirip, insanın yaşamına adapte ediyor, eski ve yeni eğitim süreçlerini bir araya getirerek, tamamının ölçülebilmesini, tek bir yerden yönetilebilmesini sağlıyoruz ve öğrenmeyi farklılaştırıyoruz. Peki, bu farklılıklar neler?

  • Tüm Eğitim Çalışmalarınızı Tek Bir Yerden Yönetin
  • İçerik Üretim Sihirbazları ile Kolay İçerik Üretimi
  • Zengin Eğitim Tipleri ile Yüksek Takip Oranı
  • Sosyal Öğrenme ile Birlikte Öğrenme ve Öğretme
  • Raporlamada Standartlaşma ile Verimlilik
  • Pazar Yeri Modeli ile Tüm İhtiyaçlarınız Bir Arada

Tüm Eğitim Çalışmalarınızı Tek Bir Yerden Yönetin

Birbirine bağlı içerikler, aktiviteler ve teknolojiler sayesinde, tüm eğitim çalışmalarınızın (sınıf içi eğitimleri dahil) çevrimiçi yönetilebilmesini sağlıyor, her şeyin elinizin altında, aradığınız yerde olmasını sağlıyoruz.

Bu sayede ekibinize eğitim atamalarını yapabiliyor, takvimler oluşturabiliyor, yetkinlik değerlendirmesi için sınav çalışmaları uygulayabiliyor, eğitimlerinizi sosyal öğrenme modülleri ile destekleyerek eğitici ve öğrenci arasındaki bağın sürdürülebilir olmasını sağlayabiliyorsunuz.

İçerik Üretim Sihirbazları ile Kolay İçerik Üretimi

Eğitimlerin tüketimini ve üretimini kolaylaştıran teknolojiler ile birlikte, daha kolay ve farklı tip eğitim içerikleri hazırlanmasına katkı sağlıyoruz. Teknoloji Platform Ortakları ile birlikte simülasyon, etkileşimli eğitim ve pekiştirme çalışmalarının yaratılmasını sağlarken, e.pratik ürünü ile sunumlarınızı kolayca eğitimlere dönüştürebilmenizi sağlıyor, bununla beraber EEP’ye hazırladığınız video içerikleri yüklemenizi ve atayabilmenizi sağlayan bir altyapı sunuyoruz.

Zengin Eğitim Tipleri ile Yüksek Takip Oranı

Farklı eğitim tipleri sayesinde, kişilerin eğitimleri takip etme oranlarını yükseltiyor, teknolojiler sayesinde pekiştirme öğrenme oranlarını arttırıyoruz. Farklı eğitim tiplerinde tercih edilebilecek etkileşimli, simülasyonlu, konu uzmanı, motion graphic dijital eğitim kütüphanesinden eğitimler sunuyor, sınıf içi eğitimler ile deneyimi zenginleştirmenize destek oluyoruz.

Tüm bunların yanında bilgisayar ve mobil platformlarının kullanılabilmesi sayesinde, eğitim alan kişilere doğru zamanda doğru deneyimleri sunuyor, bu sayede eğitim süreçlerinizi geliştirmenize yardımcı oluyoruz.

Sosyal Öğrenme ile Birlikte Öğrenme ve Öğretme

Enocta’nın öğrenme yönetim sisteminde sunulan sosyal öğrenme modülü ile birlikte, eğitmenler ve eğitim alan kişiler aynı dijital ortamda bir araya gelir, bu sayede öğrenmenin ve öğretmenin bu sosyal ortamda devamı sağlanır.

Herkesin soru sorabildiği ve soruları yanıtlayabildiği bu sosyal öğrenme platformları sayesinde, eğitim alan kişiler arasında bir etkileşim sağlanır, bu sayede kişilerin beraber öğrenmeleri ve öğretmeleri sağlanır.

Raporlamada Standartlaşma ile Verimlilik

Ekibinizdeki kişilerin yetkinliklerini raporluyor, onların öğrenme detaylarını yakından tanıyor, bu sayede ihtiyaç duydukları eğitimlerin onlara doğru yerde, doğru zamanda, doğru kanalda sunulmasını sağlıyoruz.

Tüm eğitim tiplerinde katılım, etkileşim ve yetkinlik oranlarının bilinmesi sayesinde, tüm eğitim faaliyetlerinizin yatırım geri dönüşünü (RoI) platformdan kolayca ölçümleyebiliyor, eğitim stratejilerinizi veri odaklı şekilde planlayabiliyorsunuz.

Pazar Yeri Modeli ile Tüm İhtiyaçlarınız Bir Arada

Enocta’nın pazar yeri modeli sayesinde, tüm eğitim ihtiyaçlarınızı adresleyen farklı teknolojiler ve eğitim tiplerini size sunuyor, bu sayede tedarikçi yönetimini zor bir süreç olmaktan çıkartıyoruz.

Dijital eğitimlerde etkileşim, simülasyon, konu uzmanı videoları, etkileşimli video, motion graphic gibi alternatifleri size ulaştırıyor, pazar yerindeki danışmanlar ile dijital eğitimlerinizi sınıf içi eğitimler ile zenginleştirebiliyoruz. Tüm bunların yanında, eğitim yönetim süreçleri, daha iyi bir öğrenme deneyimi ve öğrenme performansında artış için, Enocta Eğitim Platformu ile entegre olarak çalışan pekiştirme, sanal sınıf, eğitim geliştirme, öğrenme analitiği araçları gibi, işinizi kolaylaştıran araçlar sunuyoruz.

Uçtan Uca Eğitim Yönetimi Enocta’da!

Sunduğumuz bu öğrenme ve eğitim yönetim deneyimini daha da iyi bir noktaya taşımak adına her gün çalışıyoruz. Çünkü hepimiz hem eğitmen, hem de öğrenci olarak kötü deneyimler yaşadık; ve Enocta’da öğrenme ve öğretim sürecindeki bu deneyimleri iyileştirmek, hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz.

Tüm eğitim süreçlerini akıllandırmanızda sunduğumuz klasik ve dijital çözümler ile birlikte, size uçtan uca bir deneyim yaşatıyor, ekibinizin alanlarındaki gelişim deneyimlerini iyileştiriyor, öğrenmeyi çalışanlarınızın günlük hayatlarına sokuyor, bu sayede kurumunuzun geleceğe hazırlanma ve büyüme alanındaki hedeflerine ulaşmasını destekliyoruz.

Eğer kurumunuzdaki eğitim sürecini uçtan uca yönetmek ve verimli hale getirmek, kurumunuzun geleceğe daha güçlü hazırlanmasına katkı sunmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz Enocta’nın öğrenme yönetim sistemi ürünü EEP’ye, EEP ile sunduğumuz öğrenme deneyimini zenginleştiren teknoloji ortaklarımıza ya da eğitim içeriklerimizin listesinin bulunduğu Enocta Gelişim Kataloğu’na göz atabilirsiniz.

Enocta ile Uçtan Uca Eğitim Yönetimi
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?