KaynaklarEnocta Blog

Enocta İlk 10 Yılını Geride Bırakırken…

Sevgili HR Dergi okuyucuları ve değerli Enocta dostları,

Dile kolay değil, Enocta’nın ilk e-öğrenme uygulamalarından bu yana 10 yıl geçti. Bu sene sizlerin de değerli destek ve katılımları ile pek çok etkinlikle 10. yılımızı birlikte kutladık. Yeni öğrenme modellerini, yeni teknolojileri ve yeni uygulamaları tartıştık. 10 yılda hep birlikte Türkiye’de e-öğrenmenin tarihini yazdığımızı bir kez daha gördük. 10 yılda nereden nereye geldiğimizi değerlendirdik, tartıştık ve bir dizi ders, bir dizi aksiyon belirledik.

Hep birlikte hayata geçirdiğimiz projeler ve elde edilen başarılar, Türkiye’de eğitim ve gelişim sektörünün hangi noktaya geldiğini gösteren en önemli kanıt. Türkiye’de eğitim ve gelişimde teknolojinin kullanımı, pek çok ülkeye göre oldukça ileri seviyede. Birlikte yaptığımız pek çok proje, alanında ilkleri içermekte. Bu vesileyle birlikte öğrendiğimiz, birlikte e-öğrenmeyi geliştirdiğimiz ilk 10 yılı tamamlarken, bir kez daha sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Önümüzdeki günlerde, eğitim ve gelişim alanında çok daha yenilikçi ve etkin uygulamalar geliştirmemizi sağlayacak, hızlı bir teknolojik değişim yaşayacağımızı görüyoruz. Bu hızlı değişime ayak uydurmak, sizlerle daha iyisini başarmak için Enocta olarak sürekli öğrenmeye, gelişmeye ve daha iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Elbette bunu koskoca bir ekip olarak yapıyoruz. 10. yılımızı tamamlarken her an sizin hedeflerinizle ve projelerinizle yatıp kalkan bu ekibi tanıtalım istedik. İşte yaklaşık 100 kişilik, kocaman Enocta ekibi…  

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİM EKİBİ

Kendileri küçük, yaptıkları büyük 12 kişilik bir ekip. 9’u İstanbul’da, 3’ü de Ankara’da oradan oraya Türkiye’nin her köşesine ulaşırlar. Sizlerle birlikte Türkiye’de e-öğrenmenin hikâyesini yazıyorlar. E-öğrenmeyi doğru konumlandırmak ve sürekliliğini sağlamak için kanlarının son damlasına kadar mücadele ederler. Gece-gündüz, yağmur-çamur bilmezler. Nerede bir müşterinin ihtiyacı varsa koşar, çözüm araştırıp bulur, öğrenir, yönlendirir, danışmanlık verir, tecrübelerini paylaşır, kendini sürekli geliştirir kısacası ellerinden ne geliyorsa yaparlar.

İÇERİK ÜRETİM EKİBİ

Enocta’nın 34 kişilik üretken ve en büyük ekibi. Sizlerin projelerinin en çok yaşayan ekip. O kadar büyük ki içerisinde farklı ekipler barındırır. Kreatif Uygulamalar, Görsel Tasarım, Animasyon ve Multimedia Tasarımı, Öğretim Tasarımı ekipleri hep birlikte bir saatin dişlileri gibi uyum içerisinde arı gibi çalışır. On parmaklarında on marifet... Her içeriği terzi gibi müşteri ihtiyaçlarına göre biçimlendirirler.

Gelen ham içerikleri Öğretim Tasarımı ekibi buyur eder. Uzmanlığını konuşturarak müşteri ihtiyaçlarına ve hedef kitleye en uygun kalıbı çıkarır.

Görsel Tasarım ekipleri çıkan kalıbın özelliklerine göre en uygun kumaşı, müşteriye en yakışan rengi, iplikleri, düğmeleri ve gerekli diğer öğeleri seçer.

Animasyon ve Multimedia Tasarım ekibi de elindeki kalıbı ve malzemeleri kullanarak kumaşı biçer, diker ve işler. Ortaya hedef kitlenin ihtiyaçlarına tam olarak uyan bir içerik çıkar.

Kreatif Uygulamalar ekibi, e-öğrenme projelerinin canlı tutulması için gerekli e-posta, tanıtım filmi, poster, broşür çalışmalarını yapar. Dikilen kıyafetin en etkili şekilde sunulmasını ve hedef kitle tarafından görülmesini sağlar.

Tüm ekip, fırsat bulduğu anda yeni öğretim yöntemleri ve yeni teknolojilerin peşine düşerler, araştırırlar, bulurlar, öğrenirler. Dertleri; buldukları yenilikleri, uzmanlık ve tecrübe ile birleştirip müşteri ihtiyaçlarına en uygun ve en etkili şekilde kullanmaktır.

KURUMSAL UYGULAMALAR EKİBİ

Müşterilerini el üstünde tutar, onların memnuniyeti için dişlerini tırnaklarına takar, canla başla çalışırlar. 14 kişi’den oluşan bu ekip, içerisinde 3 ekibi daha barındırır.

Proje Yöneticileri’nin ana sorumluluğu, müşterilerde yürütülen farklı e-öğrenme projelerinin belirlenen süre, bütçe ve kapsamda başarılı bir şekilde hayata geçirilmesidir. Müşteri İlişkileri, Destek ve Operasyon, İş Analistleri ve İçerik Üretim Ekibi ile omuz omuza çalışırlar. Bu kadar farklı ekiple birlikte çalışırken ihtiyaç duydukları beceriler damarlarındaki asil kanda mevcuttur. Her biri güçlü iletişim becerilerine ve resmin bütününü görme yetisine sahiptir. Elbette sizin gözünüzle. Çıkan işin kalitesinden ve başarısından da doğrudan sorumludurlar.

İş Analistleri, olaylara mühendis gözüyle bakarlar. Onların dünyasını standartlar, analiz teknikleri ve iş çözümleri oluşturur. Online eğitim ve danışmanlık alanında en seçkin ve tecrübeli iş analistleri onlardır. Mühendis deyimiyle; iş çıktıları en uygun, hızlı ve eksiksiz çözümlerdir.

Operasyon ve Destek Ekibi, acil yardım ünitesi gibidir. Anlık sorun ve talepleri hemen karşılar, gerekli müdahaleyi yapar ve gerekiyorsa uzman desteği alır. Müşteri memnuniyetini devam ettiren en önemli ekiptir. Hiçbir hataya tahammülleri yoktur. Müşteri mutsuz ise onlar da mutsuzdur.

ARGE ve YAZILIM GELİŞTİRME EKİBİ

19 kişi ile Enocta’nın en büyük ikinci ekibi. Proje Geliştirme, Altyapı Grubu, CMS, Test ve BT ekiplerinden oluşurlar. Müşteri istekleri, stratejik geliştirmeler, EEP ve EEAP ürünlerinin geliştirmelerinin hepsi Proje Geliştirme ekibi tarafından yapılır. Bu ekibe en büyük desteği Altyapı Grubu verir. Yeni teknolojileri araştırır ve bu teknolojilerin kullanılmasını sağlayan altyapıyı hazırlarlar. Tüm bu çalışmaların kalite kontrolünden Test ekibi sorumludur. Onların izni olmadan hiçbir ürün gümrükten çıkamaz. CMS ekibi, İçerik Üretim ve Proje Geliştirme ekipleri arasındaki köprüdür. İki ekibinde geliştirdiği ürünler CMS ekibinin elinden çıkan ürünler sayesinde birbiri ile iletişim kurabilirler. BT ekibi ise Enocta’ya ait tüm sunucuların bakımı, dışarıda sunucuları olan firmalara destek ve kurulum işlerinden sorumludur.

DESTEK EKİPLERİ

Yönetim, İnsan Kaynakları ve Eğitim, İdari İşler, Finans ve diğer destek ekiplerinden oluşan, yaklaşık 15 kişilik bu ekip, Enocta ekibinin sizlere, müşterilerimize tam ve eksiksiz hizmet vermesi için gerekli ortamı yaratır ve sürekli kılarlar.

Enocta İlk 10 Yılını Geride Bırakırken…
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?