KaynaklarEnocta Blog

Harmanlanmış Öğrenme Nedir, Kurumunuza Katkıları Nelerdir?

Harmanlanmış öğrenme, dilimizde “karma” ya da “hibrit” öğrenme olarak da bilinmektedir. Sınıfta yapılan yüz yüze öğrenme ile internet destekli (web tabanlı) öğrenme yönteminin avantajlı yönlerinin kullanıldığı bir model olarak tanımlanıyor Karma ya da Hibrit öğrenme.

Harmanlanmış öğrenmedeki dengeyi kurmak için kurumların ağırlıklı web tabanlı asenkron eğitim ile birlikte yüz yüze ders vermesi de gerekli. En verim alınacak kurumsal eğitim modeli farklı eğitim metotlarının birleştirilmesi olduğundan farklı metotlar kullanmak eğitimi etkili ve kalıcı hale getirir. Eğitimi daha etkili bir hale getirmek için ise Yeni Normale Geçişte Yöneticinin Rehberi eğitimimizden yararlanabilirsiniz.

Harmanlanmış Öğrenme Ortamınıza Webinar ya da Sanal Sınıf Eklemeniz için Nedenler

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırıp, hızlandırırken bir yandan da insan etkileşimlerini azaltıyor. İş hayatında uzaktan çalışma, eğitim, e-postalar derken çalışanlar çoğu kez sadece teknoloji ile aktif olup mesai arkadaşları ile bağ kurmada sorun yaşayabiliyorlar.

Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların %79'u "çalışanlarda aidiyet duygusu geliştirmenin" iş hayatında daha verimli olunacağını dolayısıyla kurumlara daha çok başarı getireceğini söylemiştir. Bir kuruluşa aidiyet sağlamanın temel ilkeleri eğitim ve gelişim konularının üzerinde durmaktır. Bu eğitim metotlarını karma bir şekilde en ulaşılabilir kılan yöntem ise kesinlikle harmanlanmış öğrenme yöntemidir.

Eğitmenlerin konuyu, sanal bir aracı kullanarak (Zoom, Teams, Webex gibi), öğrenenlere aktardığı bu eğitimlerin benzersiz faydaları var. Webinarlar ya da sanal sınıflar, çalışanlara öğrenmek, paylaşmak, bağlantı kurmak için harika bir fırsat veriyor. Sunduğu faydaları ise gelin birlikte inceleyelim:

Sonsuz esneklik

Online bileşen sayesinde kişiler eğitimi nasıl ve ne zaman alacaklarını kendileri belirleyebilirler. Zaman ve mekanı yönetme avantajı sayesinde eğitimlerine geri dönüşler yapıp pekiştirebilirler. Sanal sınıflarda eğitmenler, katılımcıların sordukları sorulardan, verdikleri cevaplardan, öğrenme sürecin nasıl ilerlediğini gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir ve çalışanları uyguladıkları yöntemler ile gözlemleyebilirler.

Kişiselleştirilmiş öğrenme

Günümüzde artık sadece robotlarla iletişim kurarak pek çok işimizi halledebiliyoruz. Gerçek bir muhataba gerek kalmadan yemek sipariş edebilir, alışveriş yapabilir, birçok ödeme işlemlerini halledebiliriz. Eğitim dünyasında, harmanlanmış öğrenme bu çözümü sunması bizi sadece robotlarla yaşıyormuş hissinden çıkarıp, insan tarafını korumaya olanak sağlar. Zekice harmanlanmış bir eğitim ile sunulan tartışma konuları, kişiselleştirme özellikleri ve iletişim teşvikli içeriklerle sınıftan bilgisayara ya da bilgisayardan sınıfa görünmez bir geçiş sağlayarak başarısını belli eder.

Uygun maliyet

Yüz yüze yapılan bir eğitimi, harmanlanmış metoda taşıyarak sınıf içi eğitim masrafları hayli azalır. Eğitimci ücreti, yer kirası, ulaşım ve konaklama gibi harcamalar azalır ve tasarruf etmenizi sağlar. Clive Shepherd'ın bir araştırmasına göre yüz yüze eğitim ile sınıf içinde 95$'a alacağınız eğitimi, online eğitimler ile sadece 11$'a alma imkanı bulabiliyoruz.

Karma öğrenme metotları

Herkesin daha verim aldığı bir öğrenme şekli vardır. Bazıları sınıf içi eğitimi daha faydalı bulur. Bazıları içinse daha esnek metotlu, tekrarlı öğrenme, hikayeleştirilen öğrenme metotları uygundur. İki öğrenme şeklini de kapsayan harmanlanmış öğrenme birçok araç, metot ve tekniğin kullanıldığı bir öğrenme ortamı oluşturur.

Etkileşim ve odaklanma

Bazı eğitim programları, öğrencilerin karmaşık bir konuda eğitim alırken daha çok fayda sağlayabilmek için yüksek düzeyde katılım gerektirir. Bu sayede eğitim içeriğindeki konular çoğu zaman uygulamalı gösterilebilir, ekip çalışmaları yürütülebilir, çalışanlar tanıtım, sunum yaparak ya da tartışma konularına dahil olarak diğer çalışanlarla etkileşimde bulunmuş olur.

Tartışmalar ve vaka çalışmaları

Webinar sayesinde bir sınıfta her seviyede çalışan olacağı için aynı eğitime yeni çalışan daha deneyimsiz kişilerden daha üst düzey usta çalışanlara kadar katılabilir. Bu çalışanlar arası bilgi alışverişini deneyim paylaşımını da sağlar. Örneğin liderlik gelişim eğitimde bazıları ilk kez yöneticilik yapan kişilerdir, diğerleri ise daha gelişmiş yetkinliklere sahip, orta veya üst düzey lider olabilirler. Yeni liderler kavramsal öğrenmeye odaklanırken, orta ve üst düzey liderler tartışmalar ve vaka çalışmaları ile öğrenmelerini pekiştirirler. Bir webinar aracılığıyla, her seviyeden lidere ulaşabilirsiniz. Her konuda eğitim verirken, tartışmaları ve vaka çalışmalarını eğitmen liderliğinde sunmak, eğitim programınızın etkinliğini artırmak için olması gereken bir çalışmadır. Harmanlanmış öğrenme ile bu bilgi alışverişlerini her ortamda farklı deneyimler ile sağlayabilirsiniz.

Akran öğrenmesi

En iyi öğrenme yöntemlerinden biri, akranlar arası etkileşimler ve paylaşımlar yapılması ile mümkündür. Meslektaşınızın yaptıkları işlerle ilgili deneyimlerini dinlemek, öğrenme sürecinize değer katar. Harmanlanmış öğrenme programında sanal sınıflar sayesinde akranlar arası etkileşim yoluyla öğrenme süresini kısaltabilir zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Networking

Çoğu zaman, çalışanlar kendi ekip arkadaşları dışındaki ekiplerle iş dışında etkileşim kurma fırsatı yakalayamazlar. Hatta aynı kuruma bağlı çalışanların farklı kıtalarda ve farklı zaman dilimlerinde bulunması da söz konusudur ve bağlantı kurmaları bir hayli güç olabilir. Sanal sınıflar ve webinarlar çalışanları bir araya getirmek, iletişim kurmalarını sağlamak ve çalışanlar arası güçlü bir bağ kurmak için iyi bir fırsattır. Bu oturumlar şirkete yeni fikirler getirebilir ve çalışan bağlılığı sağlayabilir, böylece verim ve başarı da gözle görülür bir şekilde artar.

Online eğitim platformları arasında öncü olarak, kurumlar için harmanlanmış öğrenme programlarınıza değer katacak yeni bir ürün kataloğu hazırladık. Enocta Çevrimiçi Katalog, uzmanlarımızın ilgili konularda sunduğu eğitimlere; kapalı gruplara, canlı, sanal sınıf ve webinarlardan oluşuyor.

  • Sanal Sınıflar: Maksimum 20 kişilik katılımla, 2-3 saatlik eğitim çalışmaları (sınıf içi eğitim gibi - molalar verilen ve grup çalışması içerebilen)
  • Webinarlar: Kalabalık katılımla, 1 saatlik, farkındalık seminerleri

50’den fazla konu uzmanını ve 30’un üzerinde konuyu bir araya getiren kataloğumuzda 200’den fazla başlıkla her gün zenginleşerek size hizmet vermeye devam ediyor.

Sanal sınıflar ve webinarlar, tek başına sunulabileceği gibi, çalışanlarınızın eğitim ve gelişim ihtiyacını en doğru şekilde karşılayabilmek için Enocta Katalog’dan önerdiğimiz harmanlanmış eğitim şeklinde de sunulabilir.

Enocta Çevrimiçi Katalog hakkında daha fazla bilgi almak için bize info@enocta.com adresinden ulaşabilirsiniz!

Harmanlanmış Öğrenme Nedir, Kurumunuza Katkıları Nelerdir?

Benzer Bloglar

Dijital Dönüşüm
Eğitim İçerikleri
Genel
10/03/2021
Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik

Teknolojideki yenilikler ve değişen iş ortamları, proje yöneticilerinin rollerini ve hedeflerini dönüştürüyor. Bu dönüşümle birlikte Project Management Institue (PMI), Project Management Professional (PMP) sertifika sınavının içeriğini bu yılın başında değiştirdi.

Genel
24/12/2020
Farklı Öğrenme Stillerine Uygun Öğrenme Deneyimleri Yaratmak

Öğrenme şeklimizin kişiliğimize, beynimizin çalışma şekline, bulunduğumuz ortama ve kültüre bağlı olduğunu biliyor muydunuz?

Genel
23/10/2020
Esnek Profesyoneller için Esnek Dil Öğrenme Çözümü: Rosetta Stone

Esneklik profesyonel dünyada en çok konuşulan kavramlardan biri halini aldı. Hatta değişen dünyaya uyum sağlamak için iş dünyasında ilk akla gelen etkenlerden biri… Artık kurumlar çalışanlarının bu becerilere sahip olması için eğitim programlarına daha fazla yatırım yapıyor ve daha esnek metotlar üzerinde duruyorlar. Bu yüzden eğitim teknolojisi de sürekli gelişen iş dünyasının beklentilerine uyum sağlayacak şekilde kendisini geliştiriyor. Esnek öğrenme modeli de bunlardan biri… Ödüllü kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone uygulaması, bu beklentileri karşılayacak özelliklere sahip…

Ürün ve Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın
Teşekkürler! Kaydınız alındı.
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.