KaynaklarEnocta Blog

Harmanlanmış Öğrenmenin Kurumsal Eğitim İçin 6 Temel Faydası

“Harmanlamak ya da harmanlamamak” – sorunuz bu mu? Belki de soruyu şu şekilde sorarsınız: “İş ihtiyaçlarımız için en etkili kurumsal eğitim modeli hangisidir?”

Ne şekilde sorarsanız sorun, cevap hep en iyi sonucu elde etmek için farklı eğitim metodlarının birleştirilmesidir. Farklı methodlar ve uzun vadeli planlama daima eğitimi daha etkili ve kalıcı hale getirir. Gelin harmanlanmış öğrenmenin kurumsal eğitime sağladığı 6 temel faydayı inceleyelim.

1. Sonsuz esneklik sağlar.

Harmanlanmış öğrenme metodu size esneklik sunar. Eğitimcinin açıklama yapabileceği karmaşık konuları ve soruları cevaplayabileceği sınıf ortamında sunulurken, video ya da web bağlantıları gibi multimedia araçları ile desteklenmesi gereken konuların anlatımı teknoloji tabanlı öğrenme ile gerçekleştirir. Online bileşen ile, esnekliği ve kişilerin eğitimi nasıl ve ne zaman tamamlayacağına dair uygun zamanları belirler ve de istedikleri zaman öğrendikleri bilgilere geri dönebilir ve kendilerini tekrar edebilirler.

2. Kişiselleştirilmiş öğrenme imkanını arttırır.

Robot neslinde yaşıyoruz. Bir şirketi arayıp, bilgisayar ile konuşuyoruz. Aldığınız benzinin ödemesini bir makina aracılığıyla yapıyorsunuz. Bugünlerde gerçek bir insanla konuşmadan herhangi bir yemek siparişinizi internetten rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Eğitim dünyasında, harmanlanmış bir çözüm insan tarafını korumanıza olanak sağlar. Zekice harmanlanmış bir eğitim sürekli tartışma konuları, kişiselleştirme ve içeriklerle sınıftan bilgisayara ya da bilgisayardan sınıfa görünmez bir geçiş sağlarken, iyi tasarlanmamış bir online eğitim izole ve kişisel olmayan bir öğrenme deneyimine sebep olabilir.

3. Eğitimleri uygun maliyetle sunar.

Birçoğumuz paramızı koruyacak eğitim metodları duymak isteriz. Harmanlanmış öğrenme bunlardan biridir. Sınıf bazlı bir dersi harmanlanmış bir metoda taşımak yüzyüze eğitim masraflarını (eğitimci ücreti, yer kirası, ulaşım ve konaklama masrafları gibi) azaltır ve tasarruf etmenizi sağlar.Clive Shepherd'ın araştırmasına göre sınıf içinde 95$'a alacağınız eğitimi, online eğitimler ile 11$'a kadar düşürebiliyorsunuz. Harmanlanmış bir eğitim modeli online içeriği çalışanın gün içinde iş akışını aksatmayacak şekilde düzenlenebilir hale getirerek, çalışma saatleri bölmez aynı zamanda uygun maliyet avantajı yaratır.

4. Bütün öğrenme metodlarını kapsar.

Hepimizin tercih ettiği bir öğrenme şekli vardır. Bazıları için bu sınıf eğitimidir; bazıları içinse esnek olan methodlar veya tekrarlı öğrenme yada daha oyunlaştırılan, hikayeleştirilen öğrenme methodları uygundur. Etkili harmanlanmış öğrenme, her tür öğrenme şeklini de kapsayan, birçok öğrenme araç ve tekniğin kullanıldığı bir öğrenme ortamı oluşturur.

“Dönüştürülmüş sınıf” eğitim modelini keşfetmeniz için fırsat yaratır. “Dönüştürülmüş Sınıf” eğitim modelinde, ders içeriği hakkında bilgi sınıf dışında kazanılır. E-öğrenme gibi metodlar sayesinde sınıfta geçen süre konunun özüne ayrılır. Kişi sınıfa geldiğinde, dersin içeriğine hakim olacağından, dersin odağı öğrenilen bilginin uygulanması ve problem çözme üzerine olur.

Harmanlanmış Öğrenmenin Kurumsal Eğitim İçin 6 Temel Faydası
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?