KaynaklarEnocta Blog

Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?”

Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?

Şirketlerde eğitim ve gelişim alanında çalışanlara birçok imkân sağlanıyor. Bu imkanlara; online eğitimlerden webinarlara, şirket içerisinde üretilenden dışarıda ürettirilen içeriklere, kişisel gelişim eğitimlerinden mesleki gelişim eğitimlerine ve hatta pandemiyle birlikte süreç ne kadar farklılaşmış olsa da hala bir takım sınıf içi eğitimlere kadar örnekler verilebilir. Günün sonunda bu ve benzeri imkanlara dair bakılan noktalar olan katılım, başlama, tamamlama oranlarımız hep bir endişe kaynağı değil mi? Tekrardan belirtmek gerekirse bir şeyleri değiştirme zamanınız sizce de gelmedi mi?

Kullanıcılarınız İçin Dijital Kütüphaneler Oluşturmak

Bilindiği üzere yetişkinler ihtiyaç duyduğu zaman, dilediği yöntemle ve kendi hızında öğrenmeyi tercih ediyorlar. Tam da bu noktada, eğitim ve gelişim elçileri olarak şapkanızı önünüze koyup neleri doğru yapmanız gerektiğine, yöntemlerinizi geliştirip belki de değiştirmeniz gerektiğine bir bakmalısınız. Devir artık özgür ve sınırsızca öğrenmenin devri; istediğin yerde, istediğin zaman, isteğin şekilde.

Şirketlerde öğrenme ve gelişim faaliyetlerini yürütmek için öğrenme yönetim sistemleri veya öğrenme deneyim platformları kullanılıyor. Bu da aslında değişimi başlatabilmek için sahip olunması gereken en büyük kaynaklardan biridir diyebiliriz. İlk aşamada çalışma arkadaşlarınıza sunduğunuz bu platformları özgür ve sınırsızca öğrenmeyi sağlayacak şekilde yapılandırmak için gözden geçirmelisiniz. Bu sebeple öğrenme yönetim sisteminden öte onlara dijital kütüphaneler sunmalısınız. Dijital kütüphane olarak adlandırmamızın en büyük nedenlerinden biri de bu ortamların sadece zorunlu eğitimlerin alındığı “yine mi eğitim atandı” söylemlerinden uzak bir algı yaratması da diyebiliriz. Elimizde bulunan bu platformları içerik bakımından zenginleştirmeli, sınırsız içerikle koşulsuz öğrenme ortamları oluşturmalısınız. Bunun için Türkiye’de en önemli kaynaklardan biri olan Enocta Katalog ile ilgili detaylı bilgi almak ve bu geniş kataloğa sizler de sahip olmak isteyebilirsiniz. Enocta Katalog’u buradan inceleyebilirsiniz.

İletişim Planlarıyla Katılımcıların Nabzını Tutmak

Çalışma arkadaşlarınıza geniş bir öğrenme kataloğu sunmakla işlerin bitmeyeceğini de belirtmek isterim. Tüm bu içeriklerin farkındalığını yaratmak, çalışma arkadaşlarınızın en verimli şekilde bu içerikleri kullanmalarını sağlamak için tüm öğrenme süreçlerini planlamalı, iletişimini ve şirket içerisinde reklamını yapmalısınız. Bunun için de ilk adım olarak uçtan uca yıllık/periyodik iletişim planları çalışmalısınız.

İletişim planlarını nasıl yapacağınız konusunda soru işaretleriniz varsa; Enocta olarak katalog yapılandırma sürecinde çalıştığımız tüm kurumlara destek oluyoruz. Değerli müşterilerimizi dinleyerek, Çözüm Danışmanımızla birlikte şirketlerine en uygun konumlandırma çalışmalarını yapıyoruz.

İletişim Planlarına Küçük Dokunuşlar Yapmak

Oluşturulan iletişim planlarının ilgi çekici olması için metinsel bir formattan çıkarıp aynı zamanda görsel çalışmalarla desteklemelisiniz. Bir mailing çalışması yürütebileceğiniz gibi eş zamanlı olarak, kullandığınız platformlar içerisinden yapacağınız duyurular ve ana sayfa görselleriyle kullanıcılarınıza bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak kullanılan platformların mobil uygulamaları üzerinden eğer varsa anlık olarak mobil bildirimler de göndererek kullanıcılarınıza ulaşabilirsiniz. Böylelikle çalışma arkadaşlarınızı tüm gelişmelerden haberdar edebilir, onların eğitim ve gelişim faaliyetleri için yaptığınız değerli çalışmaları kendilerine duyurabilirsiniz.

Yeni Fonksiyonlarını Ön Plana Çıkarmak

Enocta Platform ile birlikte Enocta Katalog modeli kullanıyorsanız sizlere güzel bir haberimiz var! ? Bu kadar zengin içeriği etkili bir şekilde kullanmak için kullanıcılara “Bugün ne öğrenmek istersin?” diye sorabiliyorsunuz. Böylelikle Ara & Öğren yöntemiyle öğrenmek istedikleri içeriklere platform içerisinden hızlıca erişebilir ve çeşitli filtreleme ve sıralama yaparak diledikleri dozda öğrenme sağlayabilirler. Aynı zamanda ana sayfa üzerinden yarım bıraktıkları eğitimlere de rahatlıkla ulaşabildiklerini belirtmek isterim.

Kullanıcılarınızı Özel Hissettirmek İçin Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesinden Yararlanmak

Son çarpıcı nokta olarak da; Enocta Platform’un yapay zeka ve makine öğrenmesi destekli altyapısıyla, kullanıcıların ana sayfalarında Sana Özel Öneriler alanından çeşitli algoritmalar sayesinde henüz keşfetmedikleri eğitimlere ulaşmaları artık çok daha kolay.

Öğrenmeyi sürekli ve kalıcı hale getirmek, sınırsız içerikle koşulsuz öğrenme ortamları yaratmak ve çok daha fazlası için bize info@enocta.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?