KaynaklarEnocta Blog

Efektif İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Kurgulamak

İş Sağlığı ve Güvenliği, M.Ö. 400’lü yıllarda Hipokrat’ın kurşunun zararlı etkilerini ortaya çıkarması ile başlıyor. Her ne kadar o dönemki çalışmalarında Hipokrat madencilerin dikkatli olması gerektiğini belirttiyse de, iş sağlığı dediğimiz kavram, 1800’lerde İngiltere’de ciddiye alınana kadar, büyük şekilde iş dünyasını etkilemedi.

O günden bugüne, birçok şey değişti.
İş sağlığı ve güvenliği konusunun ne kadar önemli olduğu artık toplum nezdinde daha yüksek bilinirliğe sahip; bu sayede sektörde daha düşük riskli makineler kullanılıyor ve çalışanlara bu iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha kapsamlı eğitimler veriliyor.

Peki, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ne kadar etkili, çalışanlar tarafından doğru şekilde anlaşılıyor mu?

Tüm alanlarda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde de, kurumlar ve çalışanlar sınıf içi eğitimde bazı sorunlar ile karşılaşıyor. Bu sorunlar;

 • Eğitmenlerin sunum üzerinden hızlı ve ezber odaklı anlatmalarından dolayı, çalışanlar eğitim sırasında sıkılıyor, dikkat etmeleri gereken noktalara odaklanamıyor/öğrenemiyorlar. Bu durum da çalışma sırasında kaza gerçekleşme risklerini artırıyor.
 • Eğitim şirketlerinin yönetimi sırasında büyük bir mesai kaybı yaşanıyor, raporlama süreçlerinde ekipteki kişilerin eğitim alma durumları yönetimi zor bir süreç oluyor.
 • Sınıf içi eğitim, doğası gereği sizin için yüksek maliyetlere ve operasyonel süreçlere sebep oluyor.
 • Çalışanların bilgilerinin yetmediği noktalarda tekrar eğitimleri ayarlamak, hem maddi, hem de eforsal maliyetlere sebep oluyor.

Mevzuatta Değişiklik ile Alternatif Yöntemler

2018 yılında yapılan Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik değişikliği ile, artık İSG yenileme eğitimleri dijital eğitimler ile birlikte gerçekleştirilebiliyor. Peki dijital eğitimler, sınıf içi eğitimlere göre nasıl faydalar sağlıyor?

 • Çalışanlar, etkileşimli dijital eğitimler sayesinde İSG konusunda daha akılda kalıcı bir öğrenme sürecine giriyor, daha kalıcı bilgilere sahip oluyor.
 • Öğrenme Yönetim Sistemleri sayesinde, çalışanlar bu eğitimleri bilgisayar ya da mobil uygulamalar üzerinde alabiliyor, bu sayede zaman ve mekana olan bağlılık ortadan kalkıyor.
 • Kurumlar, çalışanların eğitimlerdeki ilerleme seviyelerini panel üzerinden anlık olarak görebiliyor, dijital sınavlar sayesinde bilgi seviyelerini anlık ölçümleyebiliyorlar.
 • Eğitimler sadece bir seferlik değil, çalışanlar tarafından abonelik süresince tekrar tekrar ulaşılabilir bir halde bulunuyor. Bu sayede çalışanların eksik kaldığı eğitimler tekrar ek ücret ödemeden alınabiliyor.

Enocta ile İş Sağlığı ve Güvenliği Dijital Eğitimi

Enocta olarak, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi alanında kurumlara kaliteli bir eğitim sunmak ve bu alandaki eğitimlerin kalıcılığını artırmak adına, Artı Danışmanlık konu uzmanlığı ile bir dijital eğitim hazırladık.

Bu alandaki en yetkin eğitim olan, Artı Danışmanlık konu uzmanlığında hazırlanan; Enocta desteği ve Med Akademi danışmanlığı ile sunulan güncel mevzuata uygun, etkileşimli, İSG genel, sağlık ve teknik konularını içeren İSG 360° Eğitim Programı online olarak kullanımınıza hazır. Peki İSG 360° Eğitim Programı’nın diğer eğitim programlarından farkı ne?

 • İSG 360° Eğitim Programı, tamamen müfredata uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Müfredat değişikliklerine göre, düzenli olarak güncellenir.
 • 8, 12 ve 16 saatlik alternatifleri sayesinde, ihtiyacınıza uygun olan eğitim paketi size sunulur.
 • Sektördeki uzman eğitmenler ile birlikte hazırlanan etkileşimli ve konu uzmanı eğitimler sayesinde, sektördeki en efektif içerikleri içerir.
 • Programı tamamlayan çalışanlar, özel bir katılım belgesi alırlar.
 • SCORM 2004 uyumluluğu sayesinde, bu protokolü destekleyen tüm öğrenme yönetim platformlarına yüklenebilir.

İSG 360° Eğitim Programı’nın örnek ekran görüntülerine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Programı tamamlayan çalışanlara sağlanan özel katılım belgesi sunulan İSG 360° Eğitim Programı, mevzuatta yer alan aşağıdaki konuları kapsıyor:

 1. Genel konular
  a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler
  b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları
  c) İşyeri temizliği ve düzeni
  ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar
 2. Sağlık konuları
  a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
  b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
  c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
  ç) İlkyardım
  d) Tütün ürünlerinin zararları ve pasif etkilenim
 3. Teknik konular
  a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,
  b) Elle kaldırma ve taşıma,
  c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,
  ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,
  d) Ekranlı araçlarla çalışma,
  e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,
  f) İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,
  g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,
  ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,
  h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,
  ı) Tahliye ve kurtarma

Eğer İSG 360° Eğitim Programı ile ilgili demo isterseniz, hemen iletişime geçin!

Demo Talebinde Bulun

Efektif İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Kurgulamak
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?