KaynaklarEnocta Blog

Neden Flash idi? Neden HTML 5?

Enocta, Türkiye'de e-öğrenmenin hikayesini yazmaya başladığı yıllarda (MÖ) içerik üretirken, multimedia özellikleri açısından bakıldığında, HTML’in yetenekleri çok kısıtlıydı. Flash, içeriği zenginleştirecek animasyon yapımına basit araçları ile müsaade ediyor, bu animasyonların butonlar ile kontrol edilmesine olanak sağlıyor, kod yazılabiliyor, görsel olarak zenginleşebiliyor, ses çalabiliyordu. Tüm bunların yanında Flash’tan alınan çıktının boyutunun düşük olması, vektörel çalışılabilmesi ve yeniden kullanılabilir olması da onu alternatifsiz bıraktı ve içerik üretimi Flash ile yapıldı.

Zaman içerisinde Flash gelişti ve Enocta Flash’dan daha fazla nasıl faydalanılabileceğini düşündü. Player ve içerik üretim editörü gibi araçları Flash ile üretti. Bu araçlar kullanılarak Flash ile yüzlerce içerik üretildi, kütüphaneler oluşturuldu. Enocta tarafından inşa edilen Flash tabanlı araçlar içerik üretiminde Enocta’ya çok fazla katkı sağladı ve Enocta bu alanlara yatırım yapmaya devam etti. Sadece Flash ile kodlanmış farklı zaman dilimlerinde 4 farklı player ürünü ve 2 farklı CMS editör ürünü çıkarttı. Enocta Flash ve Flash etrafındaki yazılımların nimetlerinden sonuna kadar faydalandı.

Her şey bu kadar rayına oturmuş giderken birden parlayan ve büyülü cihazları ile girdiği pazarlarda yıkıcı değişimler yaratan (Sahi bir de Nokia vardı?) Apple, pazara egemen olmaya başladığı dönemde Flash’taki performans sorunları, pil tüketiminin verimsiz olması ve güvenlik açıkları gibi nedenler öne sürülerek (gerçek neden tabii ki bu değil), Apple, tarafından üretilen tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda Flash desteği olmayacağını açıkladı. Zaman içerisinde Android cihazlarda da Flash desteğinin olmayacağının netleşmesinden sonra Mobil dünyada Flash’a yer olmayacağı netleşmiş oldu. Flash artık kan kaybetmeye başlamıştı.

Birkaç yıl gibi kısa bir sürede mobil cihazların yaygınlaşması, yeni olgunlaşan HTML 5 teknolojisinin önünü açtı. HTML 5, zengin internet uygulamaları yapmak için çok uygun bir platform olması, yaygınlık ve bilinirlik konusunda ümit vermesi, mobil cihazlarda da çalışması gibi önemli özellikleri de arkasına alarak yaygınlaştı. Yaşanan dönüşüm Flash’ın yerine HTML 5 geçmesi değil, Web dünyasında yaşanan yıkıcı bir değişim oldu. Son birkaç yılda Web sayfalarının, kullanıcı ara yüzlerinin tasarımlarında kullanılan renkler, şekiller, fontlar ciddi bir değişikliğe uğradı.

Teknolojideki bu yıkıcı değişimi Enocta dikkatle takip etti. Enocta müşterilerinin yapısı gereği PC’lerde HTML 5 uyumlu tarayıcı penetrasyonunun daha yavaş olacağı ve mobil cihazların yaygınlaşmasının da bireysel pazara göre daha geç olacağı öngörüsünde bulundu. Buna rağmen HTML 5 içerik üretimine yatırımlar yaparak dönüşümü başlattı. HTML 5 ile hem katalog içerikleri hem de özel içerikler üretti. Bu gün Enocta HTML 5 içerik üretiminde hatırı sayılır bir miktar know-how sahibi.

2015 yılının ortalarında, endüstrideki dev şirketler tarafından (Youtube, Facebook, Yahoo) Flash’ın artık kullanılmamasına yönelik baskılar başlatıldı ve bu şirketler Flash’ı hayatlarından çıkarttılar. Yerine HTML 5 ile hazırlanmış uygulamaları kullanmaya başladılar. Tarayıcılar Flash desteğini kaldırmak için planlar yapmaya başladı. En somut adımı, Chrome Flash desteğini kısıtlayarak attı. Uzun vadede de desteği tümüyle kaldıracağına yönelik işaretler verdi.

Bu süreçte Flash ürününün sahibi Adobe, HTML 5 editörü Edge’i piyasaya sürdü. Flash’a 10 yılda kazandırdığı özellikleri birkaç yıl içerisinde Edge editörüne kazandırdı. Hala bu araç üzerinde yatırımlar yaparak geliştirmeye devam ediyor. Şu an piyasada en güçlü HTML 5 içerik üretim aracı olarak görülüyor. Enocta içerik üretiminde Edge’in katkısı oldukça fazla.

Tüm dünyada yaşanan bu yıkıcı değişim nedeniyle Enocta, sahip olduğu tüm katalog içeriklerinin HTML 5 üretimini planlamış ve üretimi bu yönde ilerletmiştir. Önümüzdeki dönemde hem katalog hem özel içerik üretimini HTML 5 platformuna kaydırarak dönüşümünü tamamlayacaktır.

Neden Flash idi? Neden HTML 5?
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?