KaynaklarEnocta Blog

Öğrenmeye Davet Edin! Daha Geniş Kitlelere Ulaşmak İçin, Eğitim Programlarınızı “Pazarlayın”.

Pazarlamacıların her kalitedeki ürünü kendilerine has yöntemlerle tüketicinin beğenisine sunmaları nedeniyle oluşan algı, çok sayıdaki eğitim sağlayıcıyı “pazarlama” desteğine mesafeli tutuyor. Oysa iyi hazırlanmış bir eğitim programının pazarlama desteği olmadan hedeflenen müşteriye ulaşabileceğine inanmak, ne yazık ki gerçekçi olmaz.

Eğitim Programlarının Hedef Kitleye “Pazarlanması”

Pazarlamayı öncelikli olarak bir bilgilendirme fırsatı olarak algıladığımızda; hedef kitleye, herhangi bir programın onların ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini anlatarak iyi bir hizmet vermiş oluruz. Bu aşamada gerekenler ise hedef kitlenin ihtiyaçlarının doğru kavranması ve yaratıcılıktır.

Bir eğitim programı tasarlayıp katılımcıların kendi kendilerine geleceğini varsaymak, düzenlediğimiz partiye kişileri davet etmemeye benzer. Pazarlama ve reklamı, etkili bir öğrenme deneyimine davet olarak düşünebilirsiniz. Hedef kitlenize, eğitime katılmak için yeterince ikna edici yararlar sunabilirseniz, büyük ihtimalle katılım sağlayacaklardır. Eğitim programınız ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, onun varlığından hedef kitlenizin haberi yoksa hak ettiği yere gelemez.

Peki Nasıl?

Eğitim programının reklamını yapmaya yönelik fikirlerin bir sınırı yoktur. Neyi, ne kadar yapabileceğinizi belirleyecek olan unsurlar; bütçe, zaman ve kadro kısıtları olacaktır. Unutmayalım ki, pazarlamanın bir değer yaratması için illa pahalı veya zaman alıcı yöntemler kullanılması gerekmez.

Eğitim programlarınızın reklamını yapmanın en kolay ve en masrafsız yollarından biri de eski katılımcılardır. Programın reklamını sizin yerinize onların yapmasını sağlamanız yeterli olacaktır. Günümüzde birçok insan, internetten alışveriş yapmadan önce müşteri yorumlarını okumayı adet edindi. Tüketiciler, bilinçli satın alma kararları verdiklerinden emin olmak için bu yola başvuruyorlar. Aynı şekilde, katılımcıların yorumları da, başka kişilerin de eğitim programınızdan nasıl faydalanabileceklerini görebilmelerini sağlar. Memnun kalmış bir müşterinin övgüsü, yalnızca en kolay reklam türlerinden biri değil, en güçlü olanlarından biridir de. Kişilerin, bir eğitim programının onlara sağladığı yararları iş arkadaşlarından ya da meslektaşlarından duyması, eğitimi bu kişilerin gözünde daha anlamlı kılar. Katılımcıların geri bildirimlerini eğitim kataloğunuza dâhil ettiğiniz takdirde ya da daha iyisi, bireylerin çevrimiçi yorum yapmasına olanak tanıdığınızda; öğrenme Amazon sitesine benzer bir deneyime dönüşür.

Enocta olarak eğitim programlarının ve faaliyetlerinin hedef kitlesine duyurulması amacıyla, kurum içi reklam ve pazarlama faaliyetlerinin planlanması ve gerçekleştirilmesi konusunda da hizmet veriyoruz. Enocta Eğitim Platformunun yükselen yıldızı olan “Sosyal” modül ve iletişim özellikleriyle, yukarıda bahsettiğimiz eğitim programlarına “katılımcıların yorum yapması”na doğrudan imkan tanıyoruz. Yine Enocta Eğitim Platformu üzerinde sağladığımız sosyal özellikler ile birbirleriyle “iş arkadaşı” olan katılımcıların birbirine eğitim önermesine olanak tanıyoruz. Eğitim Kataloğu modülüyle entegre çalışan sosyal özellikler, eğitim programlarınızın “reklamını” çalışanların kendisinin yaptığı yaşayan bir pazarlama aracı haline geliyor.

Reklam ve Tanıtım Faaliyetleri Sınırlı Kalmasın

Elbette reklam ve tanıtım faaliyetleri bununla sınırlı değil. Hazırlayacağınız ve faydayı ön plana çıkaran e-posta duyuruları, meraklandırıcı animasyonlar (Teaser), tanıtım filmleri, posterler ve eğitim portalleri de eğitim programlarınızın ve faaliyetlerinizin hedef kitlenize duyurulması ve hedef kitlede program konusunda bir farkındalık yaratılması konusunda oldukça önemli bir role sahip. Buradaki en önemli konu iletişimin hangi aralıklarla ve nasıl bir düzenle yapılacağının baştan planlanması ve hedef kitlenin tepkilerine göre gerekiyorsa çalışmaların uyarlanmasıdır. Enocta olarak, e-posta, teaser, poster, tanıtım filmleri ve eğtim portalleri çalışmalarını da kurumsal eğitim tutundurma hizmetlerimizin bir parçası olarak sunuyoruz.

Özetle…

Bir eğitim programının değerini hedef kitleye anlatabilmek için, programın iyi bir iletişim stratejisi ile desteklenmesinin şart olduğu konusunda artık herkes hemfikir. Eğitim ve gelişim programlarınızın kurumunuzda tutundurulması için bahsettiğimiz reklam ve pazarlama faaliyetlerini mutlaka göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Bu yazı, SkillSoft Consulting Services Manager, Lori Neblung’ın “Marketing is an Invitation to Learn” isimli yazısından derlenmiştir.

Öğrenmeye Davet Edin! Daha Geniş Kitlelere Ulaşmak İçin, Eğitim Programlarınızı “Pazarlayın”.
Bir önceki blog yazısına göz atın.
Bir sonraki blog yazısına göz atın.

Benzer Bloglar

Genel
14/12/2021
4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi
Genel

CNBC tarafından Ekim 2021'de gerçekleştirilen bir ankette teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57'si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Eğitim ve Gelişimde Yeni Dönem
Genel

Çağ değişti. “Eskiden…” ile başlayan cümleleri dikkatli dinlediğimizde ne kadar yol aldığımızı görmemek neredeyse imkânsız. Çağ ile birlikte birçok sektör de değişti. Teknoloji, sanayi, otomotiv, telekomünikasyon ve daha nicesi… Tüm bu değişim ve dönüşümler, eğitim sisteminin değişmesine ve gelişmesine öncülük etti. Bir düşünün, 15 yıl öncesine kadar “mobil eğitim” kavramından bahsedebilir miydik? Elbette edemezdik fakat eğitim platformları hakkında konuşabilirdik. Çünkü mazisi çok daha eskiye dayanıyor. İşte tam da bu noktada, Türkiye’deki ilk e-öğrenme girişimi olan Enocta Platformu hayatına devam ediyor. Günümüzde sadece hayatta kalmak önem arz etmiyor, günün koşullarına uyum sağlamak en önemli konuların başında geliyor. Bu sebeple platform her gün gelişiyor ve çağa uygun olarak şekilleniyor. Kuşkusuz bu değişimleri tetikleyen en önemli unsurların başında ise gelişen teknoloji ve internet yer alıyor.

Genel
07/12/2021
Öğrenmeyi Sürekli ve Kalıcı Hale Getirmek İçin Sınırsız İçerikle Koşulsuz Öğrenme Ortamları Yaratmak
Genel

“Off yine mi eğitim atanmış hem de zorunlu mu?” Eğitim ve gelişim ile ilgilenen kişiler olarak kurumlarınızda bu cümleyi çalışma arkadaşlarınızdan ne kadar sıklıkla duyduğunuzu durup bir düşünün. Sonrasında şunu bir soralım; her eğitim atamasında mı yoksa sadece zorunlu eğitimlerde mi duyuyoruz? Cevabınız hepsi mi? O zaman süreçlerinizi gözden geçirmenizin ve birtakım şeyleri değiştirmenizin zamanı sizce de gelmedi mi?